„Víme, že těchto lidí je celá řada, ale příliš se o nich nemluví. Přitom často jde o hrdinské příběhy obětavé služby, která je velmi náročná, potřebná a těžko nahraditelná,“ řekla Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana pro sociální oblast.
„Chceme zvýšit morální uznání a společenský kredit pečujících. Je dobře, když oni sami své poslání berou natolik zodpovědně, že využívají pomoci zvenčí jako prevenci syndromu vyhoření – například ve formě terénních sociálních služeb a regenerace vlastních sil,“ dodala náměstkyně.
O tom, že iniciativu Zlínského kraje pečující vítají, svědčí slova paní Dagmar Kalčíkové, která byla oceněna v roce 2020. Je maminkou těžce nemocného mladého muže Davida upoutaného na lůžko, který dýchá pouze s pomocí přístroje. „Vím, že je spousta lidí, kteří se starají o postižené děti nebo o své blízké a také by si zasloužili toto ocenění. O to víc si vážím, že právě já jsem byla vybrána jako jedna z nich. Naše práce vyžaduje hodně odříkání, disciplíny a pevnou vůli a je dobře, když se o ní takto veřejně mluví a píše. Máme pocit, že to má smysl,“ říká paní Kalčíková a podotýká: „Postižení lidé potřebují hlavně pevné zázemí, pochopení, lásku a jistotu, že nejsou v této společnosti na obtíž.“
Tato anketa se ob rok střídá s oceňováním pěstounů. Podmínkou je, aby navržený dal k nominaci souhlas. Nominační formulář včetně informací, jak ho vyplnit, najdete na webu Zlínského kraje.