Pohnutý osud Slovácké búdy: na místě věhlasné stavby dnes stojí dvě černé skládky…

Slovácká búda. Foto: Muzeum luhačovického Zálesí
LUHAČOVICE – Slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič by nejspíš zaplakal, kdyby viděl, v jakém stavu se dnes nachází Slovácká búda v Luhačovicích, která vznikla podle jeho návrhu na počátku 20. století. O více než sto let později stojí na místě dříve věhlasné stavby dvě černé skládky...

Slovácká búda v Luhačovicích byla od roku 1906 téměř celých 100 let oblíbeným cílem mnoha návštěvníků, pacientů i obyvatel Luhačovic. Architektonicky pozoruhodná stavba patřila do komplexu budov postavených podle návrhu Dušana Jurkoviče. Konkrétně se jednalo o předposlední dílo, které na základě Jurkovičových návrhů v Luhačovicích vzniklo.

Búda byla postavena na zakázku Skalického obchodního družstva, které zde chtělo vytvořit prostory pro uskladnění a následný prodej vína. Její původní název byl Slovenská búda. Když v roce 1913 družstvo ukončilo své působení v Luhačovicích, búdu koupil nový majitel, restauratér Antonín Drtílek, a přejmenoval ji na Slováckou. Tím více platilo staré pořekadlo – „Kdo nenavštívil Slováckou búdu, jako by ani nebyl v Luhačovicích!“

V búdě, jež sloužila jako ubytovna a restaurace, se v první polovině 20. století pořádaly významné společenské akce s politickým dosahem. Ve vnitřních prostorách búdy se scházela československá žurnalistická, spisovatelská i politická elita. V letních dnech i večerech objekt sloužil jako oblíbená restaurace a vinárna, na terase vyhrávala dechovka a tančilo se. Do búdy rád chodil například známý skladatel Leoš Janáček a zavítali sem i slavní bratři Mrštíkové.

Pokračování článku a fotogalerii najdete zde.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x