Pohotovost zlínské nemocnice se přestěhuje k urgentnímu příjmu

Foto: Nemocnice Zlínského kraje
ZLÍN – Urgentní příjem v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně bude od ledna kompletní. Do jeho prostor se přestěhuje pohotovost, která je nyní na opačné straně areálu, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínské nemocnice Egon Havrlant.

Krajská nemocnice dokončuje poslední etapu koncentrace akutní péče do jednoho místa. „Od začátku ledna příštího roku se proto do prostor 23. budovy přesune rovněž lékařská pohotovostní služba pro dospělé, která dosud sídlila na opačné straně areálu. Ve Zlínském kraji tak začne fungovat komplexní urgentní příjem se všemi úrovněmi akutní péče,“ uvedl Havrlant.

Předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček uvedl, že pacienti od příštího roku najdou ve zlínské nemocnici komplexní urgentní příjem „Bude plnit stejnou roli, jako podobná pracoviště ve velkých fakultních nemocnicích. S budováním urgentu na místě bývalé úrazovky jsme začali v loňském roce a nyní dokončujeme poslední práce, abychom tento důležitý krok v organizaci akutní péče o pacienty z celého Zlínského kraje dotáhli do úspěšného konce,“ řekl Maráček.

Na podzim skončily stavební úpravy ve vstupu do budovy 23, kde vznikla registrace pacientů diskrétně oddělená od prostor čekárny. „Pacient s akutní změnou zdravotního stavu, kterého nepřiváží sanitka zdravotnické záchranné služby, ale dopraví se k nám jiným způsobem, přichází nejprve do prostor této registrace. Sestra zjistí jeho obtíže, podle jejich závažnosti určí prioritu ošetření a pošle pacienta do příslušné odborné ambulance,“ popsal Michal Pisár, primář Oddělení urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Na urgentním příjmu je nyní akutní traumatologická, chirurgická, urologická, neurologická a interní ambulance. Od nového roku přibude i pohotovost pro dospělé, která se přesune z 21. budovy, ve které nadále zůstane lékařská pohotovostní služba pro děti i zubní pohotovost. Zlínské oddělení urgentního příjmu má od jara letošního roku k dispozici také sedm expektačních lůžek. „Pacienti, kteří potřebují infuzní léčbu, nemusí na kapačkách sedět nebo ležet na lehátku v čekárně. Tato lůžka slouží k uložení nemocného na pozorování, krátkodobou terapii nebo při čekání na výsledky vyšetření. Během této doby můžeme odpovědně rozhodnout, jestli bude pacient uložen na lůžko některého z nemocničních oddělení, nebo bude propuštěn do domácího ošetřování. To je další důležitý krok pro větší bezpečí našich pacientů,“ vysvětlil Michal Pisár.

Významné jsou i další úpravy související s organizací urgentního příjmu. „Pacienti, které do nemocnice nepřiváží zdravotnická záchranná služba, ale přicházejí k akutnímu ošetření sami nebo jsou přiváženi svými blízkými, mají k dispozici vstup vpravo, tedy z východní strany. Tam je umístěna registrace, přes kterou musí před samotným ošetřením projít. Od letoška mohou také využít nová parkovací místa před budovou,“ doplnil primář. Na parkovišti by se v průběhu dne měly rychle střídat automobily, i proto je tam první půlhodina zdarma. „Pacientům, kteří potřebují rychlou pomoc zdravotníků, má toto opatření usnadnit cestu na urgentní příjem. Stejný smysl má i nový světelný nápis na budově 23 a nové dopravní značky na Havlíčkově nábřeží, které pomáhají směřovat řidiče právě do tohoto cílového bodu,“ poznamenal Havrlant.

Urgentní příjem i pohotovostní ambulance jsou také výrazněji vyznačeny na nových orientačních plánech. Celkové náklady na stavební úpravy a dovybavení urgentního příjmu přišly zlínskou nemocnici na 21 milionů korun, pracoviště denně ošetří v průměru okolo 150 až 200 pacientů.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x