Prase, pérák, kostitřas, kývačka, pincek… Ve Slováckém muzeu můžete obdivovat motocykly značky Jawa

Foto: televize TVS
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Žádné kroje, historické předměty ani výtvarná díla. Ve Slováckém muzeu můžete od prvních listopadových dnů obdivovat trochu nečekaný výstavní artikl, a to sběratelské kousky značky Jawa.

Prase, pérák, kostitřas, pařez, kývačka i pincek. To je jen krátký výčet přezdívek, které si za dlouhá léta existence vysloužily motorky značky Jawa. Tato lidová vozítka, ke kterým má řada pamětníků značně sentimentální vztah, teď můžete v plné parádě obdivovat v hlavní budově Slováckého muzea.

Svou sbírku tady představují otec a syn Mikulcovi z Jarošova. Před 4 lety se Jakub Mikulec, vášnivý motorkář, náhodou dostal k partě lidí, která ve volném čase brázdí silnice na babetách. Hned druhý den ji měl taky a dnes společně s tátou vlastní dvacet exemplářů historických motocyklů.

Máme tady 17 historických československých motorek výroby Jawa. Sbírka začíná mopedy nízké kubatury až po ty nejsilnější motorky, které se v Československu kdy vyráběly. Nejstarší motorka je z roku 1951, je to ČZ 150 C, a pak Pérák 350,“ vyjmenoval sběratel motorek Jakub Mikulec.

Josef Mikulec nejdříve z nákupu staré babety radost neměl, pak ale i on kouzlu vozítek podlehl a jak přiznává, jízda na veteránech jej vrací zpátky v čase.

Umožnil mi zase znovu si přičichnout k vůni benzínu na té polní cestě v létě, když se vydáte někam do polí. Je to taková svoboda z té jízdy, romantika, pohoda…,“ říká s úsměvem Josef Mikulec.

S podobnou nostalgickou vzpomínkou se na vystavené stroje dívá celá řada návštěvníků. Motorky jsou ve velmi dobrém stavu, některé se tak už podařilo koupit, některé si museli majitelé sami zrenovovat. Součástí výstavních prostor je ostatně i typická dobová dílna, včetně oblíbených kalendářů.

Spoustu z těch poruch, které se nám na silnici stanou, si také hned na té silnici dokážete opravit, pokud máte aspoň základní nářadí a základní znalosti o motorkách. Dost často je to potřeba, protože pořád jsou to veteráni, takže ty motorky mají třeba 70 let. Každého veterána potřebujete opravovat a udržovat v provozuschopném stavu. Často jsou to na silnici psí kousky, ale zatím jsme se pokaždé dostali domů na té stejné motorce, na které jsme vyjeli,“ směje se Jakub Mikulec.

Pokud vás výstava zaujala a chtěli byste vědět víc o jednotlivých motorkách, ale třeba i o světě sběratelů, můžete vyrazit na komentovanou prohlídku, kterou vás oba pánové rádi provedou. Tu má muzeum v plánu 21. listopadu. Samotné Jawy a jejich doplňky pak budou ve Slováckém muzeu k vidění až do 23. února.

Zobrazit fotogalerii >>