Překotný porod probíhá velmi rychle, často během několika minut a s nástupem silných kontrakcí.
„Pokud taková situace nastane doma, je důležité neváhat a okamžitě volat záchrannou službu. Žena pravděpodobně nebude schopna telefonovat, je tedy nezbytné, aby někdo z blízkých naslouchal pokynům operátora,“ vysvětluje staniční sestra gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí Andrea Dočkalová.
Jeden z překotných porodů se odehrál v nemocnici ve Valašském Meziříčí letos v březnu.
„Ještě před nemocnicí mi praskla voda, ale porod proběhl velmi rychle a dobře. Vůbec jsem to nečekala,“ vzpomíná Zuzana Blanařová z Prostřední Bečvy, která dne 9. března 2024 ve 2:20 hodin porodila svou holčičku Terezku na chodbě před chirurgickou a interní ambulancí.
Díky okamžité reakci nemocničního personálu se s Terezkou během několika minut bezpečně ocitla na porodním sále. Staniční sestra Andrea Dočkalová zdůrazňuje, že je v takových případech zásadní zachovat klid.
„Maminkám radíme, aby netlačily a hlavně prodýchávaly. Průchod hlavičky lze zpomalit v poloze na boku nebo mohou zaujmout polohu kolenoprsní,“ doporučuje Dočkalová.
Stejné rady poskytuje i Zuzana Blanařová. „Ano, zachovat klid je opravdu velmi důležité. U nás to šlo hladce, ale ne vždy tomu tak musí být. Proto je důležité co nejdříve zavolat sanitku a dostat se do porodnice,“ potvrzuje.
Ačkoliv překotný porod Zuzany Blanařové proběhl bez komplikací, každý takový případ s sebou nese určitá rizika. Staniční sestra Andrea Dočkalová proto doporučuje, aby měly nastávající maminky pro takové případy několik týdnů před termínem nachystanou tašku do porodnice.
„Pokud je nemocnice daleko od bydliště, je dobré mít s sebou i porodní balíček. Ten obsahuje absorpční podložky, čisté ručníky, teplou deku, sáček na placentu a gumičku na podvázání pupečníku,“ radí na závěr zkušená sestřička.