Prezident Herecké asociace a vedení Slováckého divadla si vyměnili otevřené dopisy

Slovácké divadlo
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Na nepříjemnou situaci ve Slováckém divadle, které v minulém týdnu propustilo sedm kmenových herců, zareagoval otevřeným dopisem Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Odpověď ze strany vedení Slováckého divadla na sebe nenechala dlouho čekat.

Otevřený dopis Prezidenta Herecké asociace k situaci ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti

Jsem velmi pobouřen situací ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde s několika členy hereckého souboru byla ukončena trvalá spolupráce.

Jakkoliv chápu současnou tíživou finanční situaci zřizovatele divadla – tedy města Uherské Hradiště – nechápu, proč je nutné vše řešit narušením toho nejcennějšího – hereckého souboru. Navíc v dnešní tíživé celospolečenské situaci.

Všichni dobře víme, jak citlivý je umělecký soubor každého divadelního tělesa. Slovácké divadlo je chloubou nejen města, kraje či Moravy, ale je chloubou celé České divadelní sítě. Důkazem úspěšnosti divadla jsou četné nominace i získané odborné ceny, Ceny Thálie a další ocenění.

Slovácké divadlo bylo vždycky pro ostatní soubory vzorem kvalitního uměleckého celku, který fungoval jako úspěšný tým obdivovaný nejen svými diváky, ale i divadelními odborníky.

Situace je o to složitější, jakým způsobem bylo s některými herci zacházeno. Podle našich informací bylo s nimi jednáno velmi nestandardně, neměli možnost kvalitně celou situaci promyslet a poradit se, byli nuceni podepsat nové smlouvy okamžitě, podle mne tedy pod nátlakem.

Je zarážející a znepokojující, že takový přístup zvolilo vedení divadla a potažmo vedení města, které by mělo být spíše hrdé na svůj umělecký drahokam.

Vyzývám vedení divadla, města – ale i celého kraje – aby celou záležitost prověřilo, zvážilo a odvrátilo tak velkou ostudu, která se na bedra zřizovatelů řítí.

S velkým znepokojením

Mgr. et Mgr. Ondřej Kepka, Prezident Herecké asociace, herec a režisér

Otevřený dopis ředitelky a uměleckého šéfa Slováckého divadla Uherské Hradiště v reakci na otevřený dopis Prezidenta Herecké asociace k situaci ve Slováckém divadle Uherské Hradiště

Vážený pane prezidente, všichni jsme v tíživé situaci, nejen finanční, ale i emoční. Jsme nuceni přežít tuto dobu, která je tak nepříznivá pro celou kulturu, a věřit, že postupně budeme moci plnit naši hlavní roli, a to je hrát divadlo.

Jsem ředitelkou organizace, která má 70 zaměstnanců. Jsou to herci, jevištní technici, zvukaři, osvětlovači, administrativní pracovníci, uklízečky, vrátné a další a další. Každá tato pozice je pro mě důležitá. Každé rozvázání pracovního poměru je bolestné, ať už se jedná o kohokoliv.

Mzdové náklady tvoří téměř 80 % našeho 50 milionového rozpočtu. Snažíme se šetřit, kde se dá. Zrušili jsme už pozici mzdové účetní, jevištního technika, nápovědy a následně jsme museli, bohužel, zúžit i herecký soubor o 6 herců. Jednomu z herců končí smlouva na dobu určitou. Z finančních důvodů musíme sáhnout i do dramaturgického plánu, takže budeme nově zkoušet jen čtyři inscenace, na víc zkrátka nemáme. Z těchto důvodů skutečně si nemůžeme dovolit zaměstnávat 26 herců.

Co se týče samotného projednávání organizační změny s odbory – mluvčí Herecké asociace pan Martin Vrtáček s ní byl seznámen. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o hromadné propouštění, nebylo nutné dodržet tříměsíční lhůtu na projednání, kterou máme nastavenou v kolektivní smlouvě. O hromadné propouštění se dle Zákoníku práce jedná až v případě propuštění 10 a více zaměstnanců.

Rozhodnutí o organizační změně mluvčí Herecké asociace po projednání podepsal. Také jsme pana Vrtáčka žádali, aby byl z důvodů transparentnosti u jednání se zaměstnanci o rozvázání pracovního poměru přítomen. Toto odmítl, což jsme akceptovali.

U samotných jednání byla také přítomna vedoucí právního odboru města Uherské Hradiště jako zástupce zřizovatele.

Zaměstnancům byla nabídnuta dohoda o rozvázání pracovního poměru z organizačních důvodů dle § 52 písm. c Zákoníku práce k 31. 5. 2021. Zároveň jim byl představen návrh odměn plynoucích z budoucích licenčních smluv, na základě kterých budou moci dohrávat jimi nastudované inscenace. Pokud by zaměstnanci nepřistoupili na dohodu, druhou variantou byla výpověď z organizačních důvodů. Na nikoho nebyl vyvíjen nátlak. Všichni zaměstnanci podepsali dohodu o rozvázání pracovního poměru.

S ohledem na další financování divadla si velmi vážím postoje zřizovatele, který na rozdíl od zřizovatelů jiných divadel, nám příspěvek na provoz nekrátí, přesto nám miliony korun, které jsme si byli schopni doposud obstarat z tržeb, chybí.

Je nám všem moc líto, že musíme takovou tíživou situací procházet, jde nám všem ale o to, abychom společně se zřizovatelem provedli divadlo touto neuvěřitelnou krizí a mohli i nadále plnit naše hlavní poslání.

S úctou

Ing. Libuše Habartová, ředitelka

Mgr. et MgA. Lukáš Kopecký, umělecký šéf

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x