„Žáci ve Zlínském kraji dosahují u jednotných přijímacích zkoušek nadprůměrných výsledků a zároveň je zde vysoký podíl těch úspěšně přijatých. V prvním a druhém kole bylo u nás vloni přijato přes 97 % žáků ze základních škol, čímž se řadíme na nejvyšší příčky v republice,“ uvedla radní Zlínského kraje pro školství Jindra Mikuláštíková.
Ze základních škol ve Zlínském kraji bude letos vycházet 5 626 žáků. Jen pro porovnání, loni to bylo 5 641, předloni 5 863. A na výběr mají pestrou směsici oborů. Celkově si můžou vybírat ze 120, které zahrnují jak obory s maturitou, tak i bez ní. K dispozici při tom je v celém Zlínském kraji 8 060 míst pro denní studium.
Čtyřletá gymnázia, o která je tradičně velký zájem, nabízejí celkem 1 138 míst. Další odborně zaměřené maturitní obory můžou přijmout 4 263 žáků a učební obory nabízí místa pro 2 568 zájemců. Kompletní nabídku škol navíc budoucí středoškoláci najdou v elektronické publikaci Kam na školu ve Zlínském kraji.
Ve srovnání s jinými kraji je v tom Zlínském nadprůměrný zájem o čtyřletá gymnázia, ale také o prakticky zaměřené maturitní obory středních odborných učilišť. Naopak zájem o lycea je pod republikovým průměrem, i když důvodem může být, že jejich nabídka v našem kraji teprve nabíhá. Studenti v příštím roce ovšem můžou studovat na čtveřici nových lyceí, která se objevila na seznamu oborů středních škol. Zajímavá je taky novinka na Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy Zlín, kde je pro zájemce připraven obor Technické lyceum, zaměřený na technologii a design obuvi a výrobků z plastů. I když je zájem o gymnázia mezi uchazeči skutečně vysoký, Zlínský kraj si stále drží poměrně vysoký podíl přijímaných uchazečů do technických a přírodovědných oborů.
Navíc od roku 2007 se žáci se zájmem o konkrétní řemeslné obory dočkají podpory přímo od kraje. Absolventů těchto oborů je totiž na pracovním trhu nedostatek, a proto jsou studentům, kteří splňují určité podmínky, vyplácena stipendia. Do programu podpory je zařazeno celkem 19 učebních oborů, mezi nimi například strojní mechanik, obráběč kovů, instalatér, truhlář, řezník-uzenář nebo zemědělec-farmář.