Projížďka zasněženou krajinou se změnila v boj o život

Foto: HS Beskydy
JAVORNÍKY – Hory jsou nevyzpytatelné. O tom se v sobotu odpoledne přesvědčili dva běžkaři, kterým se příjemná projížďka změnila ve velmi náročný a životu nebezpečný boj. Mohly za to zhoršené klimatické podmínky v hřebenové části Javorníků, které následně velmi komplikovaly práci i přivolané horské službě.

Transport vyčerpaných běžkařů trval horské službě necelé tři hodiny. „Husté sněžení a velmi silný vítr způsobily obzvlášť na hřebenech popadání několika stromů, což nám cestu za běžkaři neskutečně zkomplikovalo,“ komentuje problémy zasahující záchranář Antonín Paločko z Horské služby Beskydy.

Výzva k pomoci dvěma běžkařům na hřebenové 14kilometrové trase mezi Kasárnami a Kohútkou přišla na dispečink Horské služby kolem půl čtvrté odpoledne. Po přijetí výzvy se tříčlenná posádka horoslužebníků hned vypravila ze stanice Kohútka čtyřkolkou se saněmi.

Cesta byla neskutečná, několikrát jsme zapadli, museli jsme objíždět několik popadaných stromů o průměru 30 až 50 cm, sněhu bylo po pás, často jsme museli stroj vyhrabávat. Pokračovali jsme v cestě, ale pro jistotu jsme volali kolegům, aby nám přijeli na pomoc pro případ dalších potíží,“ vypočítává trable Antonín Paločko.

Po zhruba hodině a půl se horské službě podařilo dostat k promrzlým a vyčerpaným běžkařům. Po příjezdu na místo zajistili záchranáři oběma tepelný komfort, horké tekutiny a vydali se s nimi po stejné trase na stanici Kohútka. Na zpáteční cestě se setkali s kolegy z Kohútky a Soláně a společně pokračovali na stanici Horské služby.

Zpáteční cesta už byla trochu jednodušší, jeli jsme po našich stopách a už tolik nezapadávali, ale počasí nám vážně nepřálo. I díky pomoci kolegů měla celá akce nakonec šťastný konec,“ pokračoval Paločko.

Chtěl bych velmi apelovat na návštěvníky hor, aby nepřeceňovali své síly, vždy se informovali o předpovědi počasí, respektovali ji a měli na paměti, že počasí na horách se může změnit každou hodinou,“ uzavírá s prosbou záchranář horské služby Antonín Paločko.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x