Přitahují pozornost, ale potkat byste je nechtěli. Na holešovském zámku ožijí Temné postavy evropské historie

Foto: Zámek Holešov
HOLEŠOV - Děsivý hrabě Dracula, krutá Alžběta Báthoryová nebo proslulý kat Mydlář. Reálné historické postavy, které se však do našich dějin nezapsaly zrovna nejlépe. Jejich životy a životy dalších devíti kontroverzních osobností evropských dějin přiblíží výstava, která začne 7. června na holešovském zámku.

Atraktivní expozice Temné postavy evropské historie, která vznikla ve spolupráci se značkou Putovní výstavy CZ, nabídne exkurzi napříč šesti staletími.

Všichni ta jména známe. Jejich pověstmi opředené životy nás zajímají a chceme se o nich dozvědět více. Téma je sice trochu strašidelné, ale strašit určitě nemá. Snažíme se o sladění nabídky se zážitkem, protože naší letní cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi,“ říká kurátorka výstavy Jana Slovenčíková.

Dvanáct stylizovaných figurín temných postav evropské historie vytvořil sochař Vítězslav Šerý včetně věrohodných a charakteristických detailů, jako jsou skleněné oči, zuby a účesy. „Dojmy z výstavy umocní audiovizuální efekty ve formě oživlých obrazů a zvukové smyčky zápisů z gotických kronik o výskytu upírů v Čechách a pozdějším upírském šílenství v období baroka,“ uvedla PR manažerka Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Kromě zmíněného Draculy, Alžběty Báthoryové a kata Mydláře výstava přiblíží třeba zhýralého a bezcitného inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který ve druhé polovině 17. století vedl čarodějnické procesy na Šumpersku, nebo Darju Nikolajevnu Saltykovovou, ruskou šlechtičnu a sériovou vražedkyni přezdívanou „satan v sukních“. Výstavu zakončí krutý představitel 20. století, šílený baron Roman Fjodorovič Ungern von Sternberg.

Výstava několik let putuje po českých a moravských památkách a muzeích a baví nejen dospělé návštěvníky, ale díky použitým moderním technologiím také děti. Na zámku v Holešově bude k vidění až do 31. srpna 2023. Otevřena bude denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x