Protipovodňová ochrana Uherského Brodu ochrání zdraví a životy 1 500 obyvatel

Výstavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu (Foto: Povodí Moravy)
UHERSKÝ BROD - Bezpečnost 1 500 obyvatel a ochrana majetku v hodnotě 900 milionů korun, to zajistí protipovodňová ochrana Uherského Brodu, kterou staví Povodí Moravy. Stavba zahrnuje dva kilometry dlouhou ochranou linii, čerpací stanice a hradidlové šachty, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na jaře Povodí Moravy zahájilo výstavbu protipovodňové ochrany Uherského Brodu, která bude sloužit k ochraně jižní části intravilánu města. Stavba zajistí ochranu před povodňovými stavy v řece Olšavě dosahujícími až do výše padesátiletého povodňového průtoku.

„Vlastní protipovodňová linie bude složena z ochranných zídek v délce přibližně 1400 metrů a zemní hráze v délce 600 metrů. Tato linie bude sloužit k přímému zabránění rozlivů povodňových průtoků do chráněného území. Uzávěrové šachty a hradidlové komory zabrání zpětnému natékání vod Olšavy kanalizační sítí do chráněného území,“ popsal podobu protipovodňových opatření generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Účelem čerpacích stanic pak bude odčerpávání vod z chráněného území v dobách povodňových stavů, kdy musí dojít k uzavření hradidlových komor.

Stavební práce na ochraně města se uskuteční na pravém břehu v úseku od silničního mostu v ulici Vlčnovské až po silniční most v ulici Šumické. Ochrana města před povodněmi po dokončení ochrání území o rozloze 350 ha, na kterém žije 1 500 obyvatel, a předejde povodňovým škodám v hodnotě až 900 milionů korun. „Práce jsme zahájili na jaře letošního roku. Příprava stavby i samotná realizace probíhá bez komplikací. V současné době jsou na programu práce na ochranných zídkách a jejich založení v celém úseku stavby,“ doplnil Gargulák.

Předpokládané dokončení stavby je dle harmonogramu plánováno na říjen 2022. Celkové náklady na realizaci protipovodňové ochrany Uherského Brodu jsou naplánovány ve výši 137 milionů korun. Stavba je financována z programu Ministerstva zemědělství za finanční spoluúčasti města Uherský Brod, Zlínského kraje a Povodí Moravy.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x