Nemocnice Valašské Meziříčí slouží od roku 1965 nejen občanům města, ale také přilehlého regionu. Od 1. ledna 2004 ji provozuje skupina AGEL, která je nájemcem budov a pozemků vlastněných městem Valašské Meziříčí, a to na základě smlouvy až do letošního 31. prosince. Město tedy muselo vyhlásit soutěž na nového provozovatele, který bude zdravotní péči v nemocnici zajišťovat od 1. ledna 2024.
„V rámci koncesního řízení jsme obdrželi jedinou nabídku, a to od stávajícího provozovatele Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Vzhledem k tomu, že splnil podmínky účasti v zadávacím řízení na pacht závodu, mohli výběr tohoto dodavatele potvrdit také zastupitelé,“ vysvětlila vedoucí právního oddělení radnice Lucie Rapantová s tím, že skupina AGEL bude valašskomeziříčskou nemocnici provozovat dalších 35 let.
Příprava zadávacích podmínek jedné z nejdůležitějších smluv v historii města trvala rok a půl. „Protože se jednalo o právně i legislativně velmi složitý proces, oslovili jsme renomované odborníky, kteří nám s přípravou pomáhali,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.
Podle předsedy dozorčí rady Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí Milana Leckéšiho bylo při složitých jednáních o textaci smlouvy dosaženo dohody, která je pro obě strany vyvážená.
„Skupina AGEL může kontinuálně navázat na 20 let svého působení jako provozovatel nemocnice a nadále zajišťovat kvalitní zdravotní péči pro spádový region. V uplynulých letech potvrdila nejen svými investicemi do přístrojové techniky a některých stavebních úprav, což vyjádřeno finančně znamenalo v součtu sumu přesahující 250 mil. Kč, ale také rozvojem poskytovaných léčebných a diagnostických metod to, že je pro město seriózním, profesionálním a stabilním partnerem,“ myslí si Leckéši.
Výše nájemného činí bezmála 10 milionů korun s tím, že bude každoročně indexována, tedy navyšována mimo jiné o inflaci, a to už od 2. čtvrtletí roku 2024. Město se však zároveň zavázalo k tomu, že 80 procent nájemného bude jako vlastník investovat zpět do oprav stávajících budov a areálu nemocnice. Staronový provozovatel má pak mimo jiné povinnost zachovat stávající rozsah zdravotní péče a umožnit provoz soukromých ordinací.
„Zároveň musí do šesti let od uzavření smlouvy vybudovat pavilon následné péče s kapacitou minimálně 30 lůžek a možností rozšíření o další dvě podlaží. V tomto případě se předběžně počítá s náklady 200 milionů korun s tím, že se tato budova po uplynutí 35 let stane majetkem města,“ představil podmínky nové smlouvy platné od 1. ledna 2024 starosta Stržínek.