Radnice chce snížit odměny představitelům VaK Kroměříž

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
KROMĚŘÍŽ - Nižší odměny členům představenstva i dozorčí rady společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) bude prosazovat kroměřížská radnice. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

„Navrhl jsem, aby měsíční odměny i podíl na zisku společnosti byly sníženy o 30 procent. Máme tento záměr v programovém prohlášení koalice a považuji tento krok za správný,“ uvedl starosta Jaroslav Němec, který je zároveň předsedou představenstva VaK. Zastupitelé schválili, aby město na červnové valné hromadě VaK zastupoval Jaroslav Adamík.

Členové představenstva a dozorčí rady VaK, kteří jsou ve městech a obcích v uvolněných funkcích, tedy vykonávají na plný úvazek pozice starostů či místostarostů, odměny za působení v orgánech VaK neberou. Ostatním členům náleží měsíční odměna a také na konci roku podíl na zisku společnosti. „Snížení těchto odměn je nutné. Srovnával jsem odměny v jiných tuzemských vodárenských společnostech a odměny ve VaK Kroměříž jsou vyšší, což chceme napravit,“ dodal místostarosta Vratislav Krejčíř, který je členem představenstva VaK.

Podle Němce bude Kroměříž na valné hromadě také prosazovat, aby VaK vyplatil za rok 2019 za jednu akcii 11 korun. „Společnost je zdravá a může si to dovolit. Většinu akcií ve VaK drží města a obce, kterým se nyní kvůli opatřením souvisejícím s nákazou koronaviru sníží daňové příjmy. Proto považujeme za nutné zachovat výši podílu na zisku společnosti ve stejné výši, jako tomu bylo loni. Pro města a obce to bude jistě vítaným příspěvkem do rozpočtu. A spokojeni budou jistě i menší soukromí akcionáři,“ doplnil Němec.

Zástupci Kroměříže nadále ve VaK prosazují zachování přijatelné ceny vody pro občany a obnovu vodárenské infrastruktury s pomocí dotací.

Město Kroměříž je největším akcionářem VaK s více než 46 procenty akcií. Spolu s městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice uzavřelo v roce 2016 akcionářskou dohodu a drží asi 51,5 procenta akcií VaK. Cílem dohody bylo zajistit stabilitu VaK, sociálně přijatelnou cenu vody a také zabránit převodu firmy do soukromých rukou. V regionech, kde vodárny ovládly privátní společnosti, mají vodu výrazně dražší než lidé na Kroměřížsku a také nečerpají na obnovu vodovodů a kanalizace dotace.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x