Řemeslník vyhazoval stavební odpad do kontejnerů u bytových domů. Nevěděl při tom, že je to nelegální

foto: MP Kroměříž
KROMĚŘÍŽ – Hodně co vysvětlovat má třiačtyřicetiletý muž, který v kroměřížské ulici Slovenského národního povstání vyhazoval do kontejnerů na tříděný odpad stavební materiál z opravované koupelny. Nevěděl při tom, že to, co dělá, je nelegální. Zastavil ho až strážník, který si ho ve sém vlastním volnu všimnul, a kontaktoval kolegy.

Kroměřížská městská policie se v posledních dnech zabývá případem třiačtyřicetiletého muže, se kterým měla co do činění v ulici Slovenského národního povstání. Do kontejnerů na tříděný odpad poblíž místních bytových domů totiž vyhazoval stavební materiál. A málo ho rozhodně nebylo.

„Muž je podezřelý z přestupku podle zákona o odpadech, za což se bude zpovídat správnímu orgánu, jemuž strážníci událost předali k vyřešení,“ uvedl ředitel městské policie Libor Kubiš.

Celou věc strážníkům oznámil jejich kolega. Ten měl zrovna volno, když si podezřelého muže u kontejnerů všimnul. Hned tak kontaktoval velitele směny. Když hlídka přijela na místo, muž právě ze své dodávky vyhazoval pytle s odpadem ze stavby.

„V podaném vysvětlení poté uvedl, že předělává kamarádovi koupelnu a tímto se chtěl zbavit stavebního materiálu, který pocházel z opravy,“ vysvětlil Kubiš.

Muž si ale neuvědomil, že takto se odpadu zbavuje nelegálně. Správně měl všechen nepoužitelný materiál z rekonstrukce odvézt k likvidaci buď do soukromé firmy nebo na sběrný dvůr v ulici Nitranská na sídlišti Zachar. Menší překážkou ale může být, že tato služba je od 1. července loňského roku zpoplatněná. Dřív totiž byla zneužívaná a město proto stála velké peníze.

„Množství stavebního odpadu na sběrném dvoře ročně převyšovalo 4 tisíce tun. Často ho sem vozili i řemeslníci a firmy, kteří by jinde za jeho uložení museli platit,“ vzpomínal místostarosta Karel Holík.

Jakmile se tato služba zpoplatnila, množství stavebního odpadu odevzdávaného na sběrném dvoře výrazně kleslo. „Od ledna do června roku 2024 ho bylo 2 086 tun, od července do konce loňského roku už jen 495 tun. Město tak za likvidaci stavebního a demoličního odpadu ve druhé polovině roku 2024 ušetřilo zhruba 1,8 milionu korun, což je významná úspora,“ uzavřel Holík.