Rožnov se chystá na boj se suchem

Foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Prognózy předpokládají největší sucho za poslední desítky, možná i stovky let. Odbor správy majetku v Rožnově proto připravuje opatření, která by mohla dopady klimatických změn zmírnit, informovala server Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.

V plánu je sekání trávy na větší výšku, sekání méně časté nebo také odvádění povrchových vod z chodníků do zelených ploch. V letošním roce se začne prověřovat i možné využití dešťové vody z budov, které vlastní město, například k zalévání zeleně ve městě nebo přímý vsak.

„Téma období sucha se v médiích probírá již nějakou dobu. Všichni vnímáme, že sucho dopadá i do Beskyd a Rožnova. Město reaguje a letos bude reagovat zase více. S odborem správy majetku a dalšími kolegy jsme se domluvili na tom, jakým způsobem můžeme pomoci proti suchu na pozemcích a při správě majetku města,“ uvedl místostarosta Jan Kučera.

Při rozsáhlejších rekonstrukcích se město již dlouhodobě snaží o realizaci vhodných opatření, mezi něž patří například instalace žlabů, vhodné spádováni či sklon komunikace. „Právě tohle chceme využít. V letošním roce vyzkoušíme nový způsob odvádění dešťových vod z chodníků. Voda, která nám naprší na chodník, nepoteče do kanálů, ale bude vhodně upraveným sklonem chodníku odvedena do přilehlé zeleně,“ řekl Drahomír Janíček z odboru správy majetku.

Každoročně při suchém létě bojuje město s travnatými povrchy, které vlivem parného počasí a nízkých dešťových srážek mění barvu na nevzhledně žlutou. Tyto plochy poté zvyšují pocitovou teplotu a nejsou schopny udržet vlhkost. „Jedno z možných řešení je úprava sekání trávy. Plánované je sečení trávy na větší délku, což znamená, že tráva při případném dešti pojme více vody a udrží v sobě déle vlhkost. Pocitově poté sníží teplotu okolního vzduchu. Stejně jako v loňském roce, vytipujeme lokality, kde je možné sekat trávu méně často. Primárně to však budou místa, kde se nepohybuje velké množství lidí a zejména dětí,“ dodal Miroslav Kovář, vedoucí oddělení komunálních služeb MěÚ Rožnov.

„Právě i z důvodu velkého množství travnatých ploch, budeme v letošním roce prověřovat možnosti využití dešťové vody z budov, které vlastní město. Jsme si vědomi faktu, že tuto vodu je možné využívat například na zalévání a ušetřit tak velké množství peněz nebo vodu vsakovat a udržet tak vlhkost v půdě. Věřím, že bychom to již v příštím roce mohli vyzkoušet i v praxi,“ podotkl místostarosta Jan Kučera.

Jednání, které proběhlo na konci dubna, se však zabývalo i dlouhodobějšími opatřeními. „Při pozemkových úpravách se snažíme vždy maximálně zakomponovat způsoby, jak zadržet srážkovou vodu. Zohledňujeme samozřejmě finanční náklady s výslednou efektivitou a chceme najít co nejvýhodnější řešení. Je nutné připravit koncepční dokument pro zelenou infrastrukturu a dle něj postupně začít překládat sítě či je optimalizovat,“ uvedla místostarostka Kristýna Kosová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x