Rožnovské slavnosti začínají. Jaký je program a na co se těšit?

foto: Valašské muzeum v přírodě
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Dneškem začíná čtyřicátý druhý ročník Mezinárodního folklórního festivalu. Valašské muzeum v přírodě ožije od čtvrtka do neděle tancem a písněmi.

Dneškem začíná Rožnovské léto, tedy 42. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Letos s podtitulem a slavnostním mottem Na křídlech písně podle Knihy písní od Heinricha Heina.

A na co se letos mohou návštěvníci těšit? Festival začíná už dnes odpoledne v knihovně Valašského muzea v přírodě vzpomínkou na profesora Karla Langera – Dávno je tomu, co sem tam chodil. V komorním amfiteátru Dřevěného městečka bude program pokračovat pásmem Vałaské pěsničky a tance.

V pátek odpoledne se v Janíkově stodole představí Rožnovské slavnosti očima fotoklubu R9. Výstava skrz fotografie zavzpomíná na slavnosti v roce 2021. Na vernisáž následně naváže absolventské představení Školy mladých odzemkářů. V komorním amfiteátru potom vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš se svým Ondrášovským putováním. Hned po něm bude následovat pořad Culex folkloris a Hudcování pod hvězdami.

Sobota nabídne očekávanou kvalifikaci a následně i finále soutěže v odzemku a obuškové Kdo vyskočí, ten je chlap! V komorním amfiteátru se představí také zahraniční hosté z Bulharska, Ukrajiny, Slovenska, Polska a Rakouska s pásmem Vítajte u nás. Pokračovat bude program Píseň jako most, který návštěvníky provede skrz Karpaty, Panonii, Balkán a Středozemí. Následovat budou Výroční obyčeje na Valašsku a pásmo Živojó!

Hudbou a tancem ožije i Masarykovo náměstí, kde se Rožnovské slavnosti představí městu. Stejný program se potom přesune na podium na paloučku v Dřevěném městečku. Na pásmo naváže Hudcování pod hvězdami a v Mlýnské dolině se rozezní Besedování na hamru: Píseň jako symbol.

V neděli ráno se kostel sv. Anny rozezní koncertem souboru Barunka Písnička známá aneb Protančený svatý rok. Mlýnská dolina potom bude hostit Besedování na hamru: Flétny karpatského prostoru a Po Kysucky, který představí muzikanty subregionu Kysuc.

Komorní amfiteátr představí program zahraničních souborů z Bulharska, Ukrajiny, Slovenska, Polska a Rakouska s titulem Hosté naši milí. Následně se představí dětské soubory s pásmem Co už umíme a den zakončí galaprogram … v dobrém sa rozejdem.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x