„Ryba smrdí od hlavy“. Zelení odhalili u Bečvy sochu s bustou Andreje Babiše

Zelení odhalili na břehu Bečvy bustu Andreje Babiše. Foto: Salik Sláma
CHORYNĚ – Strana Zelených odhalila při příležitosti výročí otravy Bečvy bustu premiéra Andreje Babiše s nápisem „Ryba smrdí od hlavy“. Betonová socha na břehu řeky má připomenout zodpovědnost vlády za nefunkčnost orgánů, které mají naši přírodu chránit.

Zelení odhalili v Choryni nedaleko Valašského Meziříčí zhruba metrovou sochu premiéra Andreje Babiše. Stalo se tak v pondělí 20. září, tedy přesně rok od okamžiku, kdy byla voda v Bečvě otrávena pachatelem, který ani po roce od neštěstí nebyl odhalen. „Za rok od otravy Bečvy jsme se nedozvěděli pachatele. Zjistili jsme ale tristní stav jak zákonů, tak institucí, které mají podobné havárie vyšetřovat, nebo jim předcházet,” komentovala odhalení volební lídryně Zelených Magdalena Davis.

Kauze otrávené Bečvy se během roku věnovaly nejrůznější organizace a jednotlivci. Zjištění rybářů, akademických institucí, politiků, novinářů či ochránců přírody podle iniciátorů stavby pomníku vypovídají o nedostatečné ochraně naší přírody ze strany státu. „Inspekce životního prostředí nedokázala na začátku správně sebrat vzorky. Nikdo neřídil likvidaci havárie a vše bylo na rybářích a dobrovolnících. Policie a její vyšetřovatel nevzbuzuje svým chováním důvěru. A soudní znalec, který vypracoval posudek, vlastními kroky a vyjadřováním bohužel vzbudil dojem, že soudního znalce u nás může dělat vlastně kdokoli,“ vyjmenovává Magdalena Davis.

Zelení jsou přesvědčeni, že za to všechno je politicky zodpovědná vláda v čele s premiérem Babišem. „Rozklad inspekce, ze které odchází schopní lidé, chování policejního vyšetřovatele i absurdní vyjádření soudního znalce v lidech naprosto devalvují důvěru, že stát dokáže přírodu chránit. Pro její ochranu potřebujeme nejen lepší zákony, ale i úřady a instituce, které ty zákony budou vymáhat,“ řekl na adresu vlády lídr Zelených ve Zlínském kraji Michal Berg.

Autorem busty Andreje Babiše je sochař Jan Padyšák. „Busta Andreje Babiše vznikla jako součást série portrétů dalších vlivných představitelů ČR. Při hledání vhodného umístění se ukázalo jako nejvhodnější bustu osadit na jednom z míst, které symbolizuje premiérův střet zájmů, což je typickým symptomem jeho vlády,“ uvedl Padyšák.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x