Šedesát památkových objektů Slovácka otevře o víkendu své brány

Památkový objekt v Topolné. Foto: Region Slovácko
SLOVÁCKO - Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí se uskuteční také letos. Sedmý ročník oblíbené akce nabídne o nadcházejícím víkendu šedesát lákavých památkových objektů.

O víkendu 5. – 6. června bude vždy od 9 do 17 hodin zpřístupněno celkem 60 objektů, přičemž některé z nich zcela ojediněle. Během akce není nutná předchozí domluva, a tak mají návštěvníci jedinečnou možnost poznat neobjevené skvosty ze života našich předků.

Lidé na Slovácku si váží dědictví v podobě tradic a lidové architektury. I proto se zde podařilo dochovat mnoho původních stavení. Každý z těchto domků vypráví vlastní příběhy. Kdo chce poznat zajímavosti, radosti i strasti zdejšího života v proměnách staletí, neměl by tyto domky minout,“ zve k putování Slováckem předseda správní rady Regionu Slovácko Stanislav Blaha.

Jak napovídá oficiální název akce, během víkendu jsou vedle památkových domků zpřístupněny také objekty lidového stavitelství a malá muzea. Proto mohou zájemci navšívit například větrné mlýny, původní kamenné sklepy či komory. V muzeích se zase nachází sbírky vzácných exponátů z tradičního života na Slovácku. Například lidové oděvy, zemědělská technika, vybavení domácností, kuchyňské či náboženské předměty nebo předměty zachycující způsob obživy rodin o mnoho let zpět.

O tom, že akce má smysl, jsou pořadatelé každoročně utvrzováni také zájmem široké veřejnosti a vzrůstající návštěvností. „V loňském roce jsme napočítali celkem přes 3000 návštěv. Nutno ale dodat, že při akci nehrozí shromažďování velkého množství lidí na jednom místě. Návštěvníci putují po dva dny po více než 50 objektech na území celého Slovácka. I tak bychom chtěli všechny požádat o dodržování veškerých platných hygienických opatření,“ apeluje Lenka Durďáková, tajemnice Regionu Slovácko, která stála u zrodu celé myšlenky v roce 2015.

Památkové domky jsou jednou z možností, jak napomoci šetrnému cestovnímu ruchu v menších obcích, kde jsou často i jedinou turistickou atraktivitou. „Rok, co rok přibývá nejen návštěvníků, ale také nadšenců, kteří se chtějí zapojit se svými objekty. Vloni jich bylo 51, letos dokonce 60 objektů na území celého Slovácka,“ dodává Zdeněk Šmýd, manažer Turistické asociace Slovácko, který akci koordinuje na území Jihomoravského kraje.

Mezi nově zapojenými objekty jsou: Lopeník – Došková chalupa, Hovorany – Muzeum Hovorany, Hrubá Vrbka – Vrbecké muzeum.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x