Seniorku ve Valašské Bystřici postihla mrtvice. Letěl pro ni vrtulník

Pro seniorku letěl do Valašské Bystřice vrtulník. Foto: ZZS ZK
VSETÍNSKO – K pacientům s mrtvicí vyjíždějí záchranáři několikrát denně. U těchto případů je rychlý transport na prvním místě, proto operátorky často k pacientům volají leteckou záchrannou službu. Podobně tomu bylo i v pondělí ráno ve Valašské Bystřici na Vsetínsku.

Sama si nachystala snídani

Seniorka si v sedm ráno stihla nachystat ještě snídani a vzít si předepsané léky.

V 7:30 ji její syn nalezl na gauči, dýchala, ale nekomunikovala,“ informovali záchranáři na webu ZZS ZK.

Po příjezdu záchranářů na místo a vyšetření pacientky bylo jasné, že ženu postihla mrtvice.

Do akce šel vrtulník

I vzhledem k tomu, že případ se stal ve Valašské Bystřici, transport leteckou záchrannou službou do adekvátního nemocničního zařízení byl rychlejší a šetrnější než přeprava sanitkou,“ pokračovali záchranáři.

Hlavní roli hraje čas

Cévní mozková příhoda (CMP), lidově mrtvice, je náhlá porucha krevního oběhu v mozku, která vede k nenávratnému poškození mozkové tkáně. Jde o akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc.

CMP je onemocnění, které přichází náhle, neprojevuje se bolestí a její prvotní příznaky lidé velmi často podcení. Přitom jde skutečně o čas – čím dřív jsou příznaky rozpoznány, tím dřív může být zahájena účinná léčba v nemocnici,“ uvedli záchranáři.

S přivoláním záchranky neváhejte

K typickým projevům mrtvice patří náhlé postižení a zhoršení řeči, pohybu (typicky jedné poloviny těla) a koordinace, pokles koutku úst, necitlivost tváře, porucha vidění a zmatenost.

Při podezření na cévní mozkovou příhodu neváhejte s přivoláním záchranné služby. Tísňovou linku 155 volejte i tehdy, pokud si nejste jistí, zda se o mrtvici jedná – naši zkušení operátoři jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří vám díky přesným instrukcím pomohou situaci rychle posoudit a případně k vám pošlou pomoc,“ dodali na závěr záchranáři.