Slovácké divadlo odhalí Monument pro Hradiště. Nekorektní komedie ukáže, co by bylo, kdyby…

Foto: Kuba Jíra
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Už tuto sobotu 3. února uvede Slovácké divadlo premiéru unikátní hry Monument pro Hradiště. Její autor Pavel Molek, zkušený rozhlasový tvůrce a docent ústavního práva, vypráví příběh českých dějin, které se po roku 1938 mohly ubírat úplně jiným směrem. Režie novinky se ujal Lukáš Kopecký.

Nekorektní komedie z české historie je fiktivním příběhem o tom, komu se v minulosti mohla v Uherském Hradišti stavět velkolepá socha. Jak by asi probíhalo slavnostní odhalování monumentálního pomníku, kdyby vzal kdysi do rukou osud Čechů razantní politik Emanuel Moravec? Nebo kdyby nám přišel na pomoc J. V. Stalin? Anebo co kdyby se britský mírotvorce Chamberlain zachoval opačně, než se ve skutečnosti stalo?

Ta hra je na obecně české téma, ale rozhodli jsme se ji zakotvit do Uherského Hradiště, čímž vznikla další zajímavá rovina,“ říká autor Monumentu pro Hradiště Pavel Molek.

Herci odehrají tři stejné situace s různým vyústěním. Hra totiž nabízí trojici alternativních historickýchscénářů, takové to oblíbené ‚co by, kdyby‘, čemuž lidé podléhají odpradávna, v současnosti obzvlášť. Tyto scénáře jsou navíc zpracované formou nekorektní komedie, díky které na naše dějiny můžeme nahlížet i s nadhledem a s humorem, přibližuje novinku režisér Lukáš Kopecký.

Bude to velmi poučná hodina dějepisu, doufám, že diváci zažijí takové to Ahaaa?‚, kdy si uvědomí různé souvislosti,“ dodává herec David Vaculík, který ztvární dvojrole Tajemníka Edvarda Beneše a Tajemníka Nevilla Chamberlaina.

Kromě něj se na jevišti objeví další historické postavy – Edvard a Hana Benešovi, plukovník Emanuel Moravec, generál a premiér Jan Syrový, britský premiér Neville Chamberlain, ale také Bufetářka, která jednotlivé situace glosuje ze současného pohledu a také tajemná Odhalovačka pomníků. Postavy si zahrají Pavel Hromádka, Tereza Novotná, Jakub Zelinka, Tomáš Žilinský, Pavel Šupina, Pavlína Hejcmanová a Natálie Rašín.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x