Koncerty přerušovaly bouřky, skvělá atmosféra ale zůstala
18. ročník Slováckého léta v Uherském Hradišti letos potrápily výkyvy počasí. Už třetí den musela kvůli bouřce předčasně skončit domácí hvězda – kapela Argema, a úterní koncert Vypsané fiXy se kvůli nepřízni počasí přesunul na čtvrtek, kdy vystoupila po boku festivalové stálice Alkeholu.
„Dlouho byl s otazníkem i středeční koncert oblíbenců našich fanoušků Mňágy a Žďorp, nakonec proběhl podle původního plánu a v plné parádě,“ oddechl si zakladatel festivalu a hlavní organizátor Marek Pochylý. Radost mu navíc může dělat devětkrát zcela zaplněné Masarykovo náměstí, což svědčí o tom, že festival má své věrné publikum.
Koller, Klus, Queenie i slovenské hvězdy
O zahájení se postaraly Queenie a Kiss Forever Band, poprvé dorazil David Koller i Tomáš Klus, který na pódiu nešetřil emocemi.
„Byla to pohádka. Honzovi třeba nehrála basa a pak začala. V další písničce mi zmiznul hlas a pak se zase vrátil. A víte, proč to tak bylo? Protože jste tam byli vy, ta obrovská energie. Chci vás vyznamenat metálem zlatého řádu, protože jste byli fantastičtí, a těším se zase na viděnou,“ vzkázal Klus.
Nechyběli ani slovenští Desmod a Iné Kafe. Právě kvůli nim do Hradiště pravidelně cestují fanoušci až ze Slovenska„Slovácké léto je najkrajšia akcia, ktorá nemá konkurenciu. Navždy zostanete mojou topkou v kultúre. Milujem Slovácké leto a v piatok zas cestujem zo Slovenska ho mrknúť,“ napsala organizátorům fanynka Alžbeta. Dlouhou cestu ale pravidelně neváží sama, organizátorům se přihlásili taky návštěvníci z Mimoně nebo Českých Budějovic.
Volejbal, tanec i běžecký rekord
Více než tisíc registrovaných sportovců si během festivalu užilo turnaje v plážovém volejbale, fotbale, házené, ale i jumping maraton, fit day nebo pétanque. Novinkou byly šipky. A rekordní účast pak zaznamenaly Žhavé běhy na 5, 10 a 21 kilometrů – včetně dětských kategorií.
Doprovodný program přinesl dětský den, folklorní večer, módní přehlídku i taneční noc s výukou latinských tanců.
Na dobročinnost půjde přes 580 tisíc korun
Během tří vybraných večerů mohli návštěvníci do kasiček vhodit nějakou tu korunu jako dobrovolné vstupné. To následně putovalo na dobrou věc. Vybranou částku navíc benefiční partneři zdvojnásobili a při sobotním oficiálním zakončení festivalu předali šeky.
- Ray Service podpořil malého Toníka s postižením částkou 251 320 Kč.
- Mesit věnoval 200 000 Kč Nadačnímu fondu Nezávodím – Pomáhám na pořízení speciálních lékařských přístrojů.
- A společnost Yourak přispěla 130 000 Kč spolku Blízko nás, který se snaží vybudovat odpovídající domov dětem s autismem.
Dohromady tak letošní benefiční výtěžek činí 587 320 korun.
„Benefiční aktivity pořádáme už sedmnáct let. Letos se nám podařilo překročit magickou hranici dva miliony korun na dobrou věc,“ těší Marka Pochylého.
Zároveň se letos do Českého národního registru dárců dřeně během festivalu nově přihlásilo 31 lidí – od roku 2020 už celkem 690. „To je statisticky téměř šest zachráněných životů,“ uzavírá Xenie Mráčková z organizace Radost až na kost, která nábory každoročně organizuje.
Další novinky z Uherského Hradiště a okolí najdete zde.