Slovácké slavnosti vína přivítaly na třicet tisíc návštěvníků

Foto: Město Uherské Hradiště
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Slavnostní průvod krojovaných, vynikající vína od desítek vinařů, vystoupení folklorních souborů, hudebních a tanečních těles či výrobky jarmarečníků a řemeslníků. To všechno si během 19. ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek o uplynulém víkendu plnými doušky užívalo na třicet tisíc návštěvníků v Uherském Hradišti!

Zbrusu nová kovaná socha krojované dívky s květinami, která se jen pár dní před začátkem slavností objevila na Masarykově náměstí, byla symbolickým předznamenáním dalšího výjimečného víkendu ve víru lidových krojů, tance, zpěvu a vína v Uherském Hradišti.

„Letošní slavnosti se mimořádně podařily a potvrdily ohromně silný vztah místních lidí k tradici, lidové kultuře, umění, ale i zábavě. Nadto přilákaly značnou spoustu návštěvníků z domova i ze zahraničí. Osobně jsem velmi potěšen, že pozvání přijal také premiér České republiky Petr Fiala. Největší radost mám ale z toho, že Hradiště potvrdilo, že umí žít, že se umí zhostit pořádání obrovské akce a vytvořit neopakovatelnou atmosféru, která tuto lidovou slavnost provází,“ zhodnotil uplynulý víkend starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

V rámci Dnů evropského dědictví se přidala také možnost navštívit historické památky, kterých bylo ve městě během víkendu otevřeno více než dvacet pět. Ze strany veřejnosti o ně byl velký zájem. Podle samotných průvodců se zejména v sobotu ani nezastavili a lidé proudili do památek takřka nepřetržitě,“ sdělil tiskový mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

Většinu veřejných prostranství napříč městem zaplnili krojovaní z blízkého i širokého okolí, ve veřejných prostorech byly stánky vinařů, stanoviště prezentací jednotlivých mikroregionů i pódia pro pořady. V průběhu obou dnů lidové slavnosti se zde opět představila většina regionálních folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů či dechových kapel a celá řada hostů.

Ještě v pátek před začátkem tohoto folklorního svátku ale měli organizátoři velké obavy z hrozícího špatného počasí. Původní „černé“ prognózy se ale naštěstí nenaplnily a občasné přeháňky víkendový program nijak vážně nenarušily.

„Z důvodu, že slavnosti nemají mokrou variantu, nám hrozilo, že budou muset být nějak osekány či měněny pořady, což se naštěstí nepotvrdilo. Slavnosti se v sobotu zahajovaly za pěkného počasí a přes to, že odpoledne přece jen byly nějaké přeháňky, lidé ve městě zůstali a slavnosti si užívali. Také v neděli, navzdory přeháňkám, lidé opět zaplnili celé město a program pokračoval dál. Slavnosti proběhly prakticky v plném programovém proudu, tak jak to bylo naplánováno,“ oddechl si ředitel pořádajícího Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x