Softbalisté Kunovic si po devíti letech zahrají extraligu. Vrátil se Kolůch

Kunovičtí softbalisté se po devíti letech vrátili do nejvyšší soutěže. Foto: Snails Kunovice
KUNOVICE – Softbalisté Kunovic se po dlouhých devíti letech vrátili do extraligy. Vedení Snails čekalo, až mu doroste silná mládežnická generace. Správná konstelace nastala minulou sezonu, kdy si mladý tým vybojoval postup do nejvyšší soutěže.

Vyrostla nám generace hráčů ve věku patnáct až sedmnáct let, kteří odmalička hrají v dresu Snails o medaile, jsou členy mládežnických reprezentací a sbírají medaile i na mistrovství Evropy, takže kdybychom mužskou extraligu nepřihlásili, vůči své konkurenci by kluci tratili,“ uvedl vedoucí kunovického mužstva týmu Ondřej Blaha.

Extraliga mužů se tak po devíti letech vrací zpět do Kunovic, kde ji pamětníci znají ještě ze škvárového hřiště. Tentokrát to bude ale do moderního softballového areálu.

Hlavní část kádru je složená z úspěšné generace kadetů (U16) a juniorů U20 (extraligové zlato 2020 a bronz v 2021). Ty bude doplňovat menší skupinka mužů, kteří mají už mírně zaprášenou extraligovou zkušenost z let 2008 – 2013.

Zkušenosti našim mladým klukům bude předávat Michal Kolůch, který se k nám připojí po dlouhodobém hostování v Tempu Praha. Kromě návratu na domácí zmodernizovaný areál (hrál ještě na škvárovém hřišti v roce 2013) ho zlákala i možnost zahrát si v jednom týmu s mladším bratrem Matyášem. Takže bude v extralize mužů k vidění další bratrské duo. V našem případě možná i dvě, protože k Davidu Víchovi máme na soupisce i jeho mladšího bratra Filipa, který ale může stále hrát i za kadety U16,“ popisuje stav aktuálního kádru pro extraligu Blaha.

Na trenérském postu pokračují s mladým týmem i Přemysl a Alice Víchovi. Kaučování při zápasech bude následovat model, který se osvědčil na konci druholigové sezony. „Mně úplně nevyhovuje, když musím kaučovat a hrát zároveň, takže se o kaučování při zápasech podělíme ve čtveřici já, Vícha, Kotulan, Kolůch,” uvedl Blaha.

V zimě probíhaly tréninky třikrát týdně v hale s pálkařskými tunely a na stejný režim se přechází s přechodem ven na hřiště. Tým zvládl 3 víkendová soustředění v hale a plánované jarní soustředění v Chorvatsku se díky příznivým podmínkám nahradilo soustředěním v domácím areálu. Několik hráčů je členem střediska talentované mládeže (STM), takže mají soustředění i nesoftballové tréninky či regeneraci navíc.

Díky takto mladému kádru je potřeba si hlídat i zatížení reprezentačními srazy a sledovat výsledky a absence ve škole. „Stále jsme amatérský sport, takže úspěch ve škole má svoji prioritu,“ připomíná.

Nadhazovači jsou v našem sportu dominantními hráči. Naše nadhazovačská skupinka, v čele s hlavním nadhazovačem Matyášem Zelinkou (U16), je mladá, proto do ní hledáme jak posilu do zápasů, tak hlavně mentora a vzor, který by je posunul na další level. Námluvy se dvěma českými kandidáty nevyšly, takže se poohlížíme mimo evropský kontinent, a zdá se to být na dobré cestě,“ přiznává.

A jaký je pohled vedoucího týmu na ostatní týmy před začátkem soutěže?

Favority soutěže jsou podle mě týmy z Břeclavi a Chomutova, které jsou dlouhodobě silné v útoku a letos budou mít navíc i nejsilnější nadhazovačské dvojice ze všech týmů. Černým koněm jsou pro mě Žraloci z Ledenic, vítězové Extraligy z minulého roku. Základní část je krátká, takže největší boj čekám o 6. místo, které bude oddělovat tabulku do nástavby A hrající o titul (6 týmů), a nástavby B, bojující o udržení v Extralize (4 týmy). Každý zápas v základní části proto bude velmi důležitý,” myslí si Blaha.

Sezona začíná domácími zápasy 23. 4. a 24. 4., kdy kunovská Mlatevňa bude hostit loňské vítěze Extraligy – Žraloky z Ledenic a tým Tunnellers z pražského Radotína.

--> --> --> --> -->