Stavba dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem se komplikuje. Ekologický spolek podal žalobu proti stavebnímu povolení

Foto: ŘSD
ZLÍNSKÝ KRAJ – Anabáze kolem stavebního povolení úseku dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem ještě není u konce. Ekologický spolek Děti Země opět podal žalobu k pražskému městskému soudu proti stavebnímu povolení, které vešlo v platnost loni v listopadu.

Ekologický spolek Děti Země podává žalobu k pražskému městskému soudu proti stavebnímu povolení pro úsek dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem. Učinil tak 20. ledna, tedy v poslední možný den dvouměsíční lhůty, která běžela od zamítnutí jejich rozkladu proti stavebnímu povolení ministerstvem dopravy.

Žaloba ekologického spolku napadá hned několik věcí, konkrétně nesplnění všech podmínek územního rozhodnutí, neřešení nadlimitních intenzit hluku v blízkých domech a nízkou ochranu krajinného rázu. Žalobou chce dosáhnout úplného zrušení stavebního povolení. To je přitom pravomocné už od listopadu 2021, kdy se začal přibližně šestnáct kilometrů dlouhý dálniční úsek stavět.

Spolek současně žádá také o soudní přezkoumání závazného stanoviska řízení EIA z roku 2016, ve kterém se posuzovaly dopady stavby na životní prostředí.

Městský soud by měl rozhodnout do tří měsíců od doručení žaloby, takže doufáme, že bude lhůtu respektovat a soudní řízení nebude uměle prodlužováno,“ uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle vedení Ředitelství silnic a dálnic však žaloba ekologického spolku nemá reálné opodstatnění a jeho námitky razantně odmítá. „Jde o odpor pár jedinců, kteří si řekli, že dálnice nebude hotová, a to bez ohledu na lidi v okolních městech a obcích, na motoristy a rozvoj Zlínského kraje. My jsme přesvědčeni, že dálnice je potřeba,“ řekl ředitel zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Ředitelství silnic a dálnic věří, že soud námitky spolku zamítne a stavební práce budou dále pokračovat. „Zatím stavba jede podle předpokladů. Doufejme, že se po dálnici za tři roky konečně projedeme,“ dodal Chudárek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x