Štípské varhany rozezní profesor Tůma, hostem bude teolog a biolog Orko Vácha

Foto: ADO
ŠTÍPA - V neděli 21. června v 18 hodin se uskuteční v poutním kostele Narození Panny Marie ve Štípě varhanní koncert s názvem Kouzlo varhan. Na varhany bude hrát profesor Jaroslav Tůma, který je považován za jednoho z nejlepších současných varhaníků u nás i v Evropě. O jeho schopnostech svědčí i to, že je profesorem na Akademii múzických umění v Praze, uvedl pro server Zlin.cz za pořadatele koncertu Lubomír Hnilica.

V Tůmově podání zazní skladby, které se dobře vyzní na štípských varhanách a nebude se jednat jen o hudbu starých mistrů – zazní skladby i moderní a také varhanní improvizace.

Jako host koncertu vystoupí, se svým autorským čtením, P. Marek Orko Vácha.

 Akce se koná za podpory statutárního města Zlína, vstupné je dobrovolné.

Varhany v poutním chrámu ve Štípě postavili roku 1890 František Čapek a Max Zachistal z Kremže (nynější Rakousko) a jedná se o jejich vysoce hodnotný a zachovalý nástroj. Po celou dobu zůstaly varhany v nezměněné podobě a řadí se k nejkrásnějším a největším v okolí. 

Jaroslav Tůma vystudoval Pražskou konzervatoř u prof. Jaroslava Vodrážky a Akademii múzických umění v Praze u prof. Milana Šlechty (varhany) a prof. Zuzany Růžičkové (cembalo). Je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci v Norimberku v roce 1980 a v holandském Haarlemu v roce 1986. Dále se stal laureátem řady interpretačních varhanních soutěží, například v Linci v roce 1978, v soutěži Pražského jara v roce 1979, v soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku v roce 1980 a mnoha dalších. Bohatá koncertní činnost jej zavedla do většiny zemí Evropy včetně Islandu a Turecka, do USA, Kanady, Japonska, Mongolska, Singapuru či Jihoafrické republiky.

Od roku 1990 vyučuje varhanní hru a improvizaci na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze a je častým členem porot mezinárodních varhanních soutěží. Jako pedagog hostuje pravidelně i na mnohých mezinárodních interpretačních kurzech. V letech 1990 až 1993 uvedl v Praze v 21 koncertních programech kompletní Bachovo varhanní dílo. Souborně provedl opakovaně doma i v zahraničí také další velké Bachovy cykly.

Kromě recitálových programů na varhanách, varhanním positivu, cembale, pianoforte či klavichordu uvádí i programy komorní.

Tůmova diskografie čítá již přes padesát sólových titulů a několik desítek titulů natočených ve spolupráci s dalšími umělci. U firmy Supraphon vyšla jeho řada kompaktních disků „Historické varhany Čech“, která zachycuje zvuk vzácných varhan různých epoch od renesance až po začátek 20. století. U firmy Arta Records vydal kromě řady titulů J.S. Bacha díla od Antonína Rejchy, Eklogy Václava Jana Tomáška, varhanní sonáty Paula Hindemitha, dále dva disky s varhanními improvizacemi.

--> --> --> --> -->