To je historická pravda druhé třetiny šestnáctého a prvních let sedmnáctého století. Tedy neklidných časů, kdy si Pováží na řadu let podmanili dobyvační Turci.
„Ta legenda o koupání čachtické paní v krvi mladých dívek z okolí je opravdu poněkud přitažená za vlasy, ale je pravda, že právě to, společně s historicky doloženými sadistickými vraždami spojenými s ukrutným mučením, je rozhodujícím faktorem pro početnou návštěvnickou klientelu. A to i teď na konci října,“ vypráví v pokladně paní, která to tu zná dokonale.
Ve slunném dnu státního svátku tu slyšíte prakticky výhradně češtinu, na Slovensku je tento den oficiálně také státním svátkem, nikoliv ale dnem pracovního a tudíž i školního klidu.
„My jsme sem přijeli od Kyjova, osobnost čachtické paní je natolik známá, že jsme se rozhodli vyrazit právě sem a odjíždíme po prohlídce hradu obohaceni o další historická fakta,“ říká pan Jiří, když sestupuje s manželkou do podhradí.
Čachtický hrad sloužil už od svého vzniku ve 13. století pro ochranu západní části Uherska. Leží ve výši necelých 400 nadmořských metrů, ale výhledy odsud jsou jedinečné.
Jako zajímavost vám paní průvodkyně prozradí jednu česko-slovenskou zajímavost. Právě tady se totiž natáčela řada záběrů pro film režiséra Oldřicha Lipského Tajemství hradu v Karpatech.
Tajemství paní Alžběty Báthoryové a strašlivého utrpení jejích početných obětí se zřejmě nepodaří odhalit dopodrobna nikdy, za výlet ale rozsáhlá zřícenina, kterou teď docela zdatně opravují, rozhodně stojí. Od státní hranice v Květné je to jen nějakých dvacet kilometrů.