Tisíc nakažených za den. Nárůst je nejvyšší od začátku roku

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ – V úterý 9. listopadu bylo ve Zlínském kraji potvrzeno nejvíce nových nakažených covidem-19 od začátku letošního roku, v nemocnicích je momentálně hospitalizováno celkem 268 covidových pacientů. Některá nemocniční zařízení omezují plánovanou operativu.

K úterní půlnoci bylo v kraji potvrzeno 1001 nových případů, což je nejvíce od začátku ledna. Na svém středečním jednání krizový štáb rozhodl o postupné a koordinované restrukturalizaci péče tak, aby byly nemocnice připraveny na nárůst hospitalizací covid pozitivních pacientů. K omezení elektivní péče už některé nemocnice přistoupily.

Počty hospitalizovaných pacientů rostou a zátěž nemocnic se bude nadále zvyšovat. Na situaci musí nemocnice reagovat koordinovaným omezením operativy tak, aby bylo zajištěno celé spektrum péče v kraji a současně byla dostatečná kapacita na lůžkách intenzivní péče,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš a dodal: „Jsme ve stejné situaci jako loni v říjnu, pokud okamžitě nezměníme přístup a nezačneme brát situaci vážně, čeká nás stejný scénář jako před rokem. Prosím všechny o rozvážný a zodpovědný přístup, kapacity našich nemocnic nejsou nekonečné.“

V pěti nemocnicích v kraji bylo k úternímu dni hospitalizováno 268 covid pozitivních pacientů, až 80 procent z nich je neočkovaných. V souvislosti s koronavirovou nákazou došlo za poslední týden k 32 úmrtím.

Ukončené očkování má ve Zlínském kraji 310 635 osob. „Posilující dávku podstoupilo už více než 19 tisíc lidí. Rodiče by měli zvážit očkování svých dětí, právě mezi nimi se nyní nákaza šíří nejrychleji,“ řekl zástupce koordinátora očkování ve Zlínském kraji Michal Čechmánek.

Krajská hygienická stanice ve školských zařízeních eviduje 83 klastrů s větším záchytem. V pondělí 8. listopadu bylo ve školách testováno 36 159 dětí, pozitivní výsledek antigenního testu byl prokázán u 528 z nich. Z 906 testovaných zaměstnanců mělo pozitivní výsledek 10.

Ve Zlínském kraji platí až do odvolání zákaz návštěv v nemocnicích. Výjimku mají pouze nezletilí pacienti, doprovod otců či jiných osob u porodu, pacienti s omezenou svéprávností a pacienti v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. K omezení návštěv přistoupila také jednotlivá zařízení sociálních služeb.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x