„Dlouhodobě klademe důraz na přístupný cestovní ruch, který zahrnuje mimo jiné bezbariérovost turistických cílů a služeb pro osoby s tělesným postižením, ale také pro starší osoby nebo rodiny s malými dětmi. Je velmi důležité zpřístupnit všem těmto skupinám co nejvíce lokalit a zážitků,“ uvedl za Centrálu cestovního ruchu Východní Moravy Petr Michalec.
„V cestovním ruchu je důležitý ekonomický přínos do celého území, ale nesmíme zapomínat také na sociální aspekt, kdy lidem s pohybovými problémy umožníme zapojit se do stejných aktivit, jako mají možnost ostatní návštěvníci. Investice do bezbariérové infrastruktury se následně odrazí v celkové kvalitě infrastruktury cestovního ruchu a zároveň více přiblíží veřejnosti potřeby lidí s pohybovým hendikepem. To podporuje inkluzi nejen v cestovním ruchu, ale také v celé společnosti,“ vysvětluje náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj a cestovní ruch.
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy si v minulém roce nechala zpracovat šetření, které mapuje turistickou nabídku pro pohybově znevýhodněné návštěvníky. V deseti vybraných lokalitách byly hodnoceny nejen turistické cíle, ale i ubytování nebo gastronomické podniky.
„Je třeba si uvědomit, že někdy i místa označená jako bezbariérová mohou být pro vozíčkáře náročná. Proto je velmi důležité především správné a nezavádějící informování o přístupnosti turistických cílů, ale také o ubytování a gastronomických zařízení. I pouhý jeden schod na důležitém místě může být téměř neřešitelným problémem,“ sdělil Michalec.
Důležité je podle Michalce také motivovat podnikatele v cestovním ruchu ke zvyšování přístupnosti ubytovacích kapacit pro tyto návštěvníky, aby jich byl dostatek.
„Pracujeme na tom, aby byl turistický region Východní Moravy vnímám jako region přívětivý pro všechny skupiny návštěvníků, a to i s jakýmkoli postižením,“ dodal Petr Michalec.