Uherské Hradiště o víkendu ožije oslavami vína, tance a památek

Foto: Klub kultury Uherské Hradiště
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Největší lidová oslava vína a folkloru na Uherskohradišťsku známá jako Slovácké slavnosti vína a otevřených památek je za dveřmi. Průvod krojovaných, jarmark a další akce v rámci Dnů evropského dědictví se budou konat už o tomto víkendu 10. a 11. září.

Nejen historické centrum města, ale i městské parky, náměstí a většinu veřejných prostranství zaplní o nadcházejícím víkendu krojovaní z blízkého i širokého okolí. Během soboty i neděle se návštěvníkům představí desítky výrobců vína, stovky nadšenců z folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řada řemeslníků a lidových tvůrců. Své brány otevřou také památky města, a to včetně některých, které v průběhu roku nejsou běžně přístupné.

„Slavnosti se za uplynulá léta vypracovaly v akci, která přitahuje pozornost a hosty nejen z našeho regionu, ale troufnu si říct, že z celé země a dokonce i ze zahraničí. Slavnosti se ale zdaleka neodrážejí jen v zábavě, zpěvu, tanci a dobrém víně. Nejsou akcí, kam lidé chodí zabít volný čas. Sem se lidé přijíždějí také obohatit a potěšit své srdce,“ těší se na folklorní svátek starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Hlavním lákadlem pro diváky a návštěvníky bude už tradičně sobotní slavnostní průvod krojovaných z okolních měst a obcí, který povede od sklepů v části města Mařatice až na Masarykovo náměstí.

Průvod bude tradičně veden zástupci města Uherské Hradiště se svými hosty. Závěr průvodu budou tvořit folklorní hosté slavností. Cestou bude možné vidět vystupování a produkci souborů a uskupení, trasa bude gradovat v ulici Poštovní,“ upřesnil tiskový mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Na Masarykově i Mariánském náměstí se tak po oba dny víkendu budou návštěvníci moci setkat s nabídkou desítek výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla.

Vzhledem k velkému náporu návštěvníků je v centru města plánováno omezení provozu. Už od pátečních odpoledních hodin bude zcela uzavřena ulice Poštovní, Masarykovo náměstí a ulice Nádražní, a to až do neděle 11. září. V sobotu 10. září od 6 hodin bude uzavřena ulice Vinohradská a od 9 do 12 hodin je plánováno omezení provozu na ulicích Sokolovská, Všehrdova a Palackého náměstí.

Dopravní policisté budou zajišťovat plynulost dopravního omezení, které si vyžádá průvod krojovaných z Vinohradské ulice do centra. Celý úsek bude po dobu průvodu uzavřen. Průvod protne silnici I/55 na křižovatce ulic Sokolovská, Všehrdova, Maršála Malinovského a Velehradská třída,“ pokračoval tiskový mluvčí.

Vedení města dále žádá účastníky slavností, aby k dopravě na akci zvážili i jiné možnosti než osobní automobil. „Nejen, že tím odlehčí dopravní zátěž v okolí centra města, ale ušetří si tak i starosti například s parkováním a navíc si budou moci naplno vychutnat atmosféru slavností,“ dodal Jan Pášma.

Pro návštěvníky, kteří nebudou mít jinou možnost dopravy než osobní automobil, budou k dispozici zpoplatněná parkoviště u vlakového nádraží ČD Jih a ČD Sever, parkoviště Na Stavidle, v ulici Obchodní u OD Centrum, na Velehradské třídě, případně na náměstí Míru u kina Hvězda.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x