Nejen sprejerství, ale i ničení veřejného prostoru
Starší i nově instalované prvky a upravené veřejné plochy jsou, často i opakovaně, poškozovány a bezohledně ničeny vandaly. Nejčastější formou vandalismu v Uherském Hradišti je přitom sprejerství.
„Běžně se stává, že nové lavičky, odpadkové koše či herní prvky na hřištích jsou do týdne od instalace pokresleny popisovači, posprejovány nebo jsou do nich vyryty nápisy,“ konstatoval starosta města Stanislav Blaha.
Kromě sprejerství se ve městě množí další projevy poškozování veřejných prostranství a mobiliáře.
„Pryžové plochy na dětských hřištích někdo úmyslně vydrolí, nebo poškodí některý herní prvek, sloupy veřejného osvětlení lidé polepí samolepkami, počmárají dopravní značky,“ uvedla uherskohradišťská radnice na svém webu.
Často jen pár dnů zůstanou nedotčeny i nové výsadby, pak je někdo poláme, pošlape nebo i vytrhá ze země, rekultivované travnaté plochy rozjezdí lidé automobily.
„Kam se podíváte, nejdete tam stopy vandalů,“ konstatovala místostarostka města Pavlína Jagošová, podle níž jde o velkou škodu také z historického hlediska. „Naše památková zóna je srdcem města a jeho chloubou a do obnovy památek jdou každý rok nemalé peníze. Je pak škoda, když celkový dojem kazí detaily v podobě všudypřítomných čmáranic a nálepek,“ dodala.
Co na to lidé, radnice a policie?
„Vždyť máte všude kamery, říkají někteří lidé. To je pravda, městská policie disponuje poměrně rozsáhlým kamerovým systémem, ale i když se díky kamerám daří některé pachatele dopadnout, kamerový systém je zejména preventivním nástrojem,“ informovalo město.
„Sprejeři ví, kde jsou kamery, a na těchto místech si většinou dávají pozor,“ potvrdil velitel strážníků Vlastimil Pauřík. „V poslední době ale kromě vandalismu řešíme nárůst přestupků na úseku veřejného pořádku, v tomto směru se situace zhoršila. K tomu samozřejmě patří znečišťování veřejných prostranství, jehož postih má oporu v zákoně,“ dodal.
Projevem ignorantství a nezodpovědnosti je značný nárůst nepořádku kolem kontejnerů na odpad, kam lidé odnesou všechno, co se jim nehodí, ale zvyšuje se také nepořádek v ulicích města.
„Když se projedete některé ráno po městě, nestačíte se divit: najdete vysypané odpadkové koše, obaly od všemožného občerstvení a pití pod lavičkami, přičemž k nejbližšímu odpadkovému koši je to třeba dva metry. O žvýkačkách a nedopalcích všude na chodnících ani nemluvím,“ posteskla si místostarostka Jagošová.
Náklady na opravy jdou ročně do stovek tisíc
Náklady města na opravy poničeného majetku jdou ročně do desítek až stovek tisíc, na úklid města plynou z rozpočtu ročně miliony korun, například jen za samotné vyvážení odpadkových košů platí město ročně více než 3,5 milionu korun. Peníze, které padnou na opravy poničeného majetku, by přitom město mohlo využít třeba na pořízení nových prvků mobiliáře.
„Nebuďme lhostejní ke svému okolí. Pokud chceme, aby Uherské Hradiště bylo pěkným, čistým a bezpečným místem k životu, je nezbytné, abychom se do boje proti vandalismu, ale i obecně proti nepořádku zapojili všichni, nejen radnice a městská policie, ale také samotní občané,“ apeluje na obyvatele i návštěvníky města Stanislav Blaha.