Uherské Hradiště zvyšuje poplatek za odpady. Od ledna se zdvojnásobí

Ilustrační foto
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Od nového roku 2024 dojde v Uherském Hradišti k navýšení poplatku za odpady. Poplatek, který je od roku 2010 stanoven na 500 korun, bude zvýšen na 1000 korun. Radnice chce zvýšením poplatku zmírnit výši nákladů, které s provozem služeb souvisí.

„Z našeho pohledu je již změna výše poplatku potřebná. Poplatek za odpadové hospodářství nebyl upravován od roku 2010, a to i přes neustále rostoucí náklady spojené s provozem celého systému,“ vyjádřila se místostarostka města Marcela Čechová.

Podle uherskohradišťské radnice však ani takto zvýšený poplatek nepokryje reálné náklady, které město s likvidací komunálního odpadu má.

„Na tuto agendu budeme stále doplácet z rozpočtu města. Kromě toho, že jsme tento poplatek dlouho neupravovali, je zároveň zapotřebí se připravit na rok 2030, kdy skončí skládkování odpadu a logicky tím vzrostou náklady na likvidaci odpadu, poplatek proto není konečný,“ upozornil starosta města Stanislav Blaha.

Aktuální náklady města na komunální odpad činí 22,5 milionu korun a při započtení i separovaného je hospodaření města ztrátové ve výši 26,9 milionu. Podle stávající obecně závazné vyhlášky dosud město vybírá příjem zhruba 8,2 milionu. Ten se od příštího roku zdvojnásobí. I tak bude město na sběr a likvidaci doplácet 10,5 milionu korun.

K navýšení poplatku za odpady dojde od 1. ledna 2024, tedy s počátkem nového poplatkového období. Děti do 18 let a senioři nad 70 let budou i nadále od poplatku zcela osvobozeni. Pouze u studentů, kteří studují mimo Uherské Hradiště, se úleva od poplatku ve výši 500 korun omezí do 26 let věku,“ upřesnil tiskový mluvčí města Jan Pášma.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x