V Kroměříži budují nový parkovací dům. Radnice ho otevře v lednu

Město Kroměříž od ledna příštího roku otevře nový parkovací dům. Foto: web města Kroměříž
KROMĚŘÍŽ - Obyvatelé i návštěvníci města budou moci od příštího roku využít služeb nového parkovacího domu v Havlíčkově ulici. Nebude chybět levné stání pro turisty i lidi pracující v centru města a jeho okolí. Celodenní parkování přijde na 50 korun, hodina stání deset korun.

Parkovací dům bude mít 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které bude sjednocovat objekty hromadné garáže a bytového domu. Do hromadné garáže a z ní se bude vjíždět i vyjíždět z ulice Velehradská. Garáž bude mít dvě podlaží, částečně je zapuštěná pod přilehlý terén. Zázemí je jednopodlažní, stejně tak informační centrum, které je u vstupu do hromadné garáže. Na veřejném prostranství budou stojany pro 35 jízdních kol.

Náklady na stavbu činí asi 86 milionů korun. Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Jde o menší část celkových nákladů s ohledem na takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nejde. Jedná se například o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda.

Parkovací dům staví od loňského listopadu společnost GEMO z Olomouce. Stavba měla být dokončena do léta příštího roku. „Díky nasazení a dobré práci zhotovitele ale můžeme parkovací dům otevřít o několik měsíců dříve. Rád bych za to společnosti GEMO poděkoval,“ uvedl starosta města Jaroslav Němec.

Parkovací dům by měl výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra Kroměříže. Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x