V Kunovicích natáčí Jiří Mádl s Judit Bárdos

Jiří Mádl si zahraje v absolventském filmu Ostrov svobody. Foto: utb.cz
KUNOVICE – Jiří Mádl a Judit Bárdos ztvárňují hlavní role v krátkém absolventském filmu režiséra a scénáristy Petra Januschky Ostrov svobody. První klapka konverzačního dramatu, který se odehrává v roce 1983 na palubě letadla Iljušin 62 mířícího z Prahy do Havany, padla na začátku tohoto týdne v Leteckém muzeu v Kunovicích.

Film se natáčí v letadle Tupolev 154M, na jehož palubě slavili čeští hokejisté olympijské zlato při návratu ze zimních olympijských her v japonském Naganu v únoru 1998. Naganský expres je za normálních okolností součástí muzejní expozice.

„Studentky a studenti ateliéru Audiovizuální tvorba UTB pracují na snímku již více než tři roky. Samotná fáze výroby byla vzhledem k pandemické situaci v roce 2020 dvakrát přesunuta. Pro studentský snímek neobvykle dlouhá fáze vývoje a preprodukce se projevila na vysoké kvalitě a dobové věrnosti celého projektu. Scénář konzultovali vysoce kvalifikovaní dramaturgové z řad interních pedagogů, externistů i nejvíce oceňovaných dramaturgů veřejnoprávní televize,“ uvádí výkonný producent snímku František eF. Horvát.

Jiří Mádl a Judit Bárdos ztvárňují v Ostrovu svobody dva mladé lidi před třicítkou, Jindřicha a Evu, kteří se v roce 1983 potkávají na zájezdovém letu Československých aerolinií z Prahy do Havany. Oba vzpomínají na pionýrský tábor, kde se ve třinácti letech poznali a jejich stará náklonnost rychle ožívá. Škádlí se a polemizují o tom, co je skutečné dobrodružství a opravdová svoboda a každá odpověď, pohled či letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

V Leteckém muzeu v Kunovicích bude filmový štáb natáčet do soboty 4. září, poté se přesune do Zlína na postprodukční práce. Do mezinárodní a české festivalové distribuce má Ostrov svobody v plánu vyrazit v průběhu roku 2022. Vzhledem ke koprodukční dohodě s Českou televizí je plánované uvedení i v rámci jejího vysílání.

„Věřím, že náš dlouho připravovaný́ film může být divácky atraktivním dílem, které složité téma nezjednoduší a na jehož konci zvítězí, i přes všechny následky, láska. A to nikoli nad svobodou, ale spolu s ní,“ uzavírá režisér snímku Petr Januschka.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x