V Luhačovicích dnes začíná výstava věnovaná slavnému architektovi Dušanu Jurkovičovi

Dušan Jurkovič. Foto: wikipedia.org
LUHAČOVICE – Už dnes začíná v Muzeu luhačovického Zálesí nová výstava s názvem Dušan Samo Jurkovič Známý a neznámý. Výstava, která představí nové poznatky o působení slavného architekta v období první republiky, bude zahájena slavnostní vernisáží v 17 hodin.

Výstava se skládá ze dvou částí. Jurkovičovu málo známou či donedávna neznámou architektonickou tvorbu představuje úvodní část, kterou připravili slovenští architekti Peter Žalman a Vladimír Hain. Autoři zde shrnuli zcela nové poznatky o Jurkovičově tvorbě v období první republiky, soustředěné na veřejné a technické stavby v duchu funkcionalismu. U těchto modernistických projektů dominují stavební materiály jako pálená cihla a kámen.

Druhá část výstavy připomíná Jurkovičovo dílo na Moravě před první světovou válkou, zejména v Luhačovicích, ve Vsetíně a na Pustevnách. Zaměřuje se na práce inspirované konstrukčními principy lidového stavitelství a lidovým ornamentem, jejichž stěžejním stavebním materiálem je dřevo. Pro expozici Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzea luhačovického Zálesí ji připravila Blanka Petráková.

Pokračování článku a více fotografií najdete zde.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x