V luhačovické Elektře je k vidění výstava loutek

Foto: Luhačovice.cz
LUHAČOVICE - Nová výstava loutek je k vidění v galerii luhačovického kulturního domu Elektra. Radost z krásných marionet mají nejen děti, ale obdivuje je i řada dospělých, serveru Zlin.cz to za luhačovickou radnici sdělil Nikola Synek.

Výstavu připravil rodinný soubor Sváťovo dividlo. Sbírka manželů Alenky a Sváti Horváthových ze Sváťova dividla z Litoměřic představuje řadu vyřezávaných loutek – mimo jiné od tamního loutkáře Karla Husáka a od Jana Kaisera z Prahy. „Máme tu taky loutky od pana Pešána a pana Havelky. Ukazujeme tu letos kousky, které byly vystaveny předtím v Děčíně na Zámku. Jsou tu například marionety z příběhu O smolíčkovi, O čertech, také loutky z Povídání ovčí babičky, je tu i rytíř, staré divadlo. Nejstarší loutkou je tu čert od pana Pešána, starý asi sto let. Máme tu celkem 87 loutek,“ poznamenal Sváťa Horváth. 

Výstava je doplněna i loutkovými divadly a kulisami. Část své sbírky Horváthovi v Luhačovicích vystavovali už vloni, ale šlo o jiné exponáty. Stejně jako v loňském roce ale spojil Sváťa Horváth začátek výstavy s představením. Tentokrát se v den zahájení expozice hrála v kinosále Elektry pohádka Máša a tři medvědi. To Koblížek, jehož příběhy dětské publikum obdivovalo vloni, je naopak k vidění na výstavě. „Budeme hrát v Luhačovicích také v červnu, kdy se představíme v rámci akce místního Domu dětí a mládeže, jednáme ale i s pořadateli folklorního festivalu Písní a tancem, na kterém chtějí mít i část programu zaměřený na divadlo,“ nastínil Horváth.

Výstava marionet a malých loutkových divadel je v Luhačovicích k vidění do 25. března.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x