V semetínském arboretu vyrostl výukový včelín

foto: město Vsetín
VSETÍN – Novinkou semetínského arboreta je výukový včelín. Vítězný projekt z participativního rozpočtu města Vsetín za rok 2021 bude veřejnosti přístupný od května příštího roku.

Vybudování výukového včelína, který má být přístupný pro širokou veřejnost, iniciovali semetínští včelaři Petr Chytil a Josef Zádrapa. Na realizaci projektu padl 1 milion korun a práce skončili na konci října.

„Pod vedením a odborným dohledem budou návštěvníci ve včelíně obeznámeni se životem a složitostí chovu včel. Praktické ukázky včelího života a díla budou prováděny bezpečným způsobem přes oddělenou drátěnou stěnu. Včely bude možné také pozorovat v proskleném úle,“ popsali svůj záměr Petr Chytil a Josef Zádrapa.

Projekt zvítězil v loňském participativním rozpočtu města Vsetín a letos se konečně dočkal realizace.

Výstavba dřevěného objektu s celkem šesti úly probíhala do závěru října, kdy byla úspěšně dokončena. Protože je však letošní sezona v arboretu již ukončena, navštívit výukový včelín bude možné až v té nadcházející, která začíná v úvodu května,“ uvedl místostarosta Pavel Bartoň.

Výukový včelín bude provozovat společnost Městské lesy Vsetín. Ta se stará i o samotné arboretum.

„V odborné péči budou mít toto zařízení právě autoři projektu, v jejichž součinnosti probíhala i samotná realizace. Předpokládáme, že včelín bude přístupný v běžné otvírací době arboreta pro širokou veřejnost, ale případný odborný výklad si bude nutné předem objednat. Provozní režim ještě budeme dolaďovat. Do začátku příští sezony je na to dostatek času,“ uvedla jednatelka Městských lesů Vsetín Bohumila Holeňová.

--> --> --> --> -->