Ve čtvrtek odpoledne zasahovali hasiči v obci Žítková, kde se šířil požár travního porostu. K události vyrazila profesionální jednotka z Uherského Brodu a její dobrovolní kolegové ze Starého Hrozenkova a Bojkovic.
„Po příjezdu na místo bylo požárem zasaženo přibližně 70 × 30 metrů porostu. Hasiči nasadili několik proudů a během krátké chvíle dostali požár pod kontrolu,“ říká mluvčí hasičů Kamil Tlušťák. Upozorňuje přitom, že požáry suché trávy a porostu se můžou velice rychle vymknout kontrole.
„S ohledem na blížící víkend apelujeme na občany, aby byli obezřetní, dodržovali preventivní opatření a vyvarovali se činností, které by mohly způsobit požár. V případě jakéhokoliv podezření neváhejte okamžitě kontaktovat tísňovou linku 150,“ vyzývá k obezřetnosti Tlušťák.
HZS Zlínského kraje navíc na svých sociálních sítích i webových stránkách šíří povědomí o tom, co by se mohlo při neopatrném pálení stát. Přicházející jaro sice láká k úklidu zahrad, ale suchá tráva či větve v kombinaci se suchými dny a zapálenou sirkou zvyšují riziko, že se z táboráku stane požár.
Hasiči taky upozorňují na rozdíl mezi pálením a vypalováním trávy. „Vypalováním porostů rozumíme plošné ničení trávy, plevele či křovin např. rostoucí kolem plotu, křoví nebo rákosí u rybníka pomocí ohně a podobně,“ vysvětluje HZS v jednom ze svých preventivních článků. Tato „kratochvíle“ by vás navíc mohla přijít pěkně draho. Fyzická osoba totiž za vypalování může zaplatit pokutu až 25 tisíc korun, ta právnická dokonce 500 tisíc korun.
Pokud se tedy chcete zbavit suchého listí, větví nebo trávy, vždy všechno nejdřív shrabejte na hromadu a teprve potom bezpečně zapalte. Doporučuje se přitom, aby lidé pálení předem oznamovali. Předcházejí tak totiž zbytečným výjezdům hasičů. Zabere to navíc jen minimum času, stačí totiž vyplnit krátký formulář na webu HZS.
Sami hasiči sepsali několik pravidel, která je při pálení biologického odpadu dobré dodržovat:
- ověřte si, zda pálení biologického odpadu obec neomezuje, případně zcela nezakazuje,
- důsledně dbejte pokynů příslušného hasičského záchranného sboru kraje,
- pro pálení vyberte bezpečné místo, v dostatečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů, lesa (alespoň 50 m od jeho kraje), stohů, seníků nebo polí,
- velikost hromad biologického odpadu volte tak, aby vše shořelo během doby, kdy je na místě přítomen dozor,
- při náhlém zhoršení počasí – silném větru – pálení ihned přerušte a oheň uhaste,
- místo pro pálení důkladně ohraničte a oddělte od okolí například pomocí kamenů nebo ho izolujte pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na zeminu,
- místo spalování zabezpečte dostatečným množstvím hasebních látek (voda, písek),
- oheň nerozdělávejte pomocí vysoce hořlavých látek typu benzin, nafta či líh, použijte k tomuto účelu určené podpalovače,
- místo pálení opusťte až po úplném uhašení ohně,
- po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště místo pálení pravidelně kontrolujte,
- zkontrolujte, zda nejsou příjezdové cesty vedoucí k místům spalování zataraseny,
- osoba mladší 15 let nemůže biologický odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena,
- pálení nesmíte provádět za větrného počasí a v období dlouhotrvajícího sucha.
Mějte ale na paměti, že každá obec si může stanovit vlastní podmínky pro pálení biologického odpadu. Stejně tak je dobré dávat pozor například i na zákon o ovzduší, o lesích nebo o odpadech. A pokud se oheň vymkne kontrole, okamžitě volejte hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 nebo 150.