Valašské Meziříčí chce letos spustit participativní rozpočet pro projekty občanů

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Valašské Meziříčí chce ještě letos zapojit občany do rozhodování o využití části rozpočtu na drobné investiční projekty. Umožní to takzvaný participativní rozpočet, do kterého mohou lidé posílat projekty na zlepšení života ve městě, řekl serveru Zlin.cz mluvčí radnice Jakub Mikuš.

Město čerpalo inspiraci mimo jiné v jihomoravském Znojmě. „Chceme občany ještě více vtáhnout do dění ve Valašském Meziříčí a nabídnout jim možnost spolupodílet se na projektech zlepšujících život v našem městě. Nejvhodnějším nástrojem je v tomto směru participativní rozpočet,“ uvedl starosta Robert Stržínek.

Radnice chce pro příští rok vyčlenit část rozpočtu právě na realizaci projektů, které navrhnou sami občané. Nejlepší z nich přitom vyberou lidé formou veřejného hlasování. Inspiraci čerpali představitelé Valašského Meziříčí mimo jiné ve Znojmě, kde je přijal místostarosta Jakub Malačka, který má celý projekt v gesci. „Tamní radnice letos už třetím rokem úspěšně připravuje participativní rozpočet s využitím platformy Mobilní Rozhlas. Pravidelně se jim scházejí desítky podnětných návrhů od občanů. Velkou část z nich se pak v rámci částky vyčleněné na participaci daří realizovat, a postupně tak zkrášlují veřejný prostor,“ pokračoval starosta Stržínek.

Podobný model chce zavést i Valašské Meziříčí. „Aktuálně připravuje podmínky pro podávání návrhů. Ve čtvrtek 26. března budou zastupitelé schvalovat spuštění projektu participativního rozpočtu včetně výše finančních prostředků, které na něj uvolní,“ řekl tajemník Josef Matocha. „Do konce června bychom pak měli přijímat návrhy občanů, které během prázdnin posoudíme a dopracujeme po technické stránce. Během září a října proběhne veřejné hlasování o nejlepších z nich,“ řekl Matocha. Pokud půjde vše podle plánu, mohly by se některé projekty dočkat podle Mikuše příští rok realizace.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x