Ve Valašském Meziříčí se mají zrušit tři ze čtyř poboček České pošty. Vedení města je silně proti

Ilustrační foto
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Ve Valašském Meziříčí fungují v současné době čtyři pobočky České pošty. Hned tři z nich by ale měly v rámci plošného rušení poboček k 1. červnu ukončit svou činnost. S tímto krokem valašskomeziříčská radnice zásadně nesouhlasí a se zástupci České pošty chce dál jednat.

Způsob, jakým jsme byli informováni o zrušení tří ze čtyř fungujících pošt v našem městě, byl zcela nevhodný. Bez další analýzy či jednání nám bylo oznámeno, že pobočky v ulicích J. K. Tyla, Masarykova a Zašovská skončí k poslednímu červnu letošního roku. I když rozumíme ekonomickým důvodům vedoucím poštu, potažmo stát, k omezování provozu, je zvolený přístup absolutně nesystémový,“ neskrýval rozhořčení starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Podle valašskomeziříčské radnice pobočku v penzionu J. K. Tyla hojně využívají zejména senioři, v ulici Masarykova pak tamní firmy a obyvatelé Byniny. Pobočka v budově městského úřadu v ulici Zašovská disponuje oproti hlavní poště bezbariérovým přístupem a lepší možností parkování. Jen loni jsme zde jako město za poštovné zaplatili bezmála 2,2 milionu korun,“ upřesnil Stržínek.

Valašskomeziříčský starosta proto inicioval jednání s Českou poštou, kterého se zúčastnili manažerka interní sítě Morava Jih Pavla Blumenschein a vedoucí oblastní pošty Vsetín Pavel Bednařík. 

Chtěli jsme znát důvody, které vedly poštu k rozhodnutí zrušit ve Valašském Meziříčí všechny pobočky, vyjma té hlavní u náměstí. Tato pošta nemá adekvátní bezbariérový přístup, chybí zde parkovací kapacity a dá se očekávat, že bude pod náporem klientů kolabovat,“ uvedl Robert Stržínek.

Zástupci pošty ale vedení města pouze informovali, že v konečném počtu rušených poboček změny neplánují. Podle jejich slov se však zaměří na řešení otázky bezbariérovosti a zajištění dostatečného obsazení přepážek hlavní pošty, aby nedocházelo ke zbytečným frontám. Zaměstnanci pošty budou také instruovat seniory, kteří si dosud vyzvedávají důchod na přepážce, aby využívali možnost doručení peněz až domů.

Zástupci pošty nám zároveň navrhli možnost zřídit v budově městského úřadu v ulici Zašovská místo stávající pobočky takzvanou Poštu Partner Plus. Její provoz včetně personálního zajištění by šel ale plně za městem a navíc bychom museli platit měsíční paušál cirka 30 tisíc korun. V souhrnu se tak bavíme o nákladech přesahujících půl milionu korun ročně. Proto čekáme na detailní kalkulaci ze strany pošty a budeme dál jednat,“ uzavřel Robert Stržínek.