Ve Valašském Meziříčí se uskuteční první festival v kraji po pandemii

Ve Valašském Meziříčí se uskuteční první festival v kraji po pandemii. Foto: Cimbalfest.eu
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Už ve středu 19. května se můžete těšit na první festival v kraji po pandemii. Ve Valašském Meziříčí začne 14. ročník mezinárodního festivalu cimbálu Cimbalfest. Počet cimbalistů na metr čtvereční nebude překračovat povolené limity, nicméně stále jde o největší akci svého druhu nejen v naší republice, ale i na světě.

„Festival bude!“, rozhodli se organizátoři Mezinárodního festivalu cimbálu Valašské Meziříčí navzdory nejisté době. Od středy 19. května do neděle 23. května se uskuteční již 14. ročník proslulého setkání cimbalistů všech generací, které se jako bienále koná ve Valašském Meziříčí již od roku 1995. Stěžejní částí festivalu je soutěž ve hře na cimbál, které se letos zúčastní desítky soutěžících ve čtyřech kategoriích. Nejdelší cestu bude mít Matěj Číp, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, který jako první člověk v historii studuje hru na cimbál v USA.

„Mezinárodní přesah festivalu udržíme díky účasti maďarských a slovenských muzikantů. Přijede i prezidentka Světové cimbálové asociace Viktória Herencsár,“ uvedl ředitel festivalu Jaroslav Kneisl. Zahajovací koncert, na kterém zahraje také zakladatelka festivalu a jeho dlouholetá prezidentka Růžena Děcká, bude streamován na youtube kanálu Koncerty Českého rozhlasu. Online bude vysílán i závěrečný Galakoncert laureátů soutěže v sobotu 22. května, jehož záznam pořídí Český rozhlas Vltava. O vítězích rozhodne odborná porota, ve které kromě V. Herencsár (Maďarsko) zasedne i Jan Rokyta (předseda) a Marcel Comendant (Slovensko), který se svým etnojazzovým kvintetem Bashavel povzbudí soutěžící i hosty v pátek 21. května. 

„Cimbálový festival je s naším městem neodmyslitelně spjat. Proto jsem moc rád, že pořadatelé dokázali připravit formát, který se může uskutečnit i v dnešní nelehké době a s ohledem na platná opatření. Věřím, že festival bude jednou z akcí, které do Valašského Meziříčí po vynucené pauze opět vrátí živou kulturu,“ ocenil snahu pořadatelů starosta Robert Stržínek. Tradiční koncerty pro veřejnost letos nebudou mít obvyklou podobu. „Podle jednoho z hesel letošního ročníku bude v centru města probíhat Léčba hudbou z bezpečné vzdálenosti,“ naznačil další rozměr festivalu Jaroslav Kneisl. 

Ve veřejném prostoru se uskuteční řada dalších improvizovaných akcí. Přijede i meziříčský rodák Jan Mikušek, který ve čtvrtek 20. května spojí svou hru na cimbál s písničkářemRomanem Petrem. Na samý závěr festivalu v neděli 23. května dopoledne představí svůj autorský projekt cimbalista Michal Grombiřík, který se snaží o propojení lidové hudby s prvky jazzu, groove, elektroniky a volné improvizace. Festivalové dění je možné sledovat i na facebooku nebo Instagramu, případně na youtube.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x