Porod do vody
Porod do vody je metodou, při níž dítě přichází na svět pod vodní hladinou. Po porodu novorozence zachytí porodní asistentka, která jej následně položí na hrudník matky k bondingu a dotepání pupečníku.
„I zde je vítána přítomnost partnera či jiné doprovodné osoby,“ zmiňuje staniční sestra gynekologicko-porodního oddělení Andrea Dočkalová.
Hydroterapie na vzestupu
Hydroterapie má na pracovišti nemocnice široké uplatnění, a to jak při relaxaci během první a druhé doby porodní, tak u samotného porodu do vody.
„Pobyt v teplé vodě má řadu pozitivních vlivů na mechanismus porodu i rodící ženu. Nevýhodou je znemožnění současného podání epidurální analgezie kvůli riziku infekce. Při pobytu ve vodě je důležité zvýšit příjem tekutin a zajištění zvýšené bezpečnosti, včetně monitoringu miminka bezdrátovými sondami, kontroly krevního tlaku, pulzu a tělesné teploty maminky,“ říká k tématu primář gynekologicko-porodního oddělení Leopold Hošek.
Přirozenější a méně invazivní přístup
Pro mnohé rodičky představuje porod do vody atraktivní alternativu k tradičnímu porodu. Podle hlavní sestry oddělení Jany Pelikánové nabízí porod do vody přirozenější a méně invazivní přístup, který může být pro mnoho maminek velkým přínosem.
„Tým porodních asistentek je připraven poskytnout rodičkám nejen odbornou péči, ale také emocionální podporu a porozumění, které jsou při porodu nepostradatelné,“ dodala na závěr Jana Pelikánová.