Ve Valmezu můžete narazit další kameny zmizelých. Připomínají oběti nacistického režimu

Ve Valašském Meziříčí přibyly další kameny zmizelých. Foto: Valašské Meziříčí
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Město na soutoku Bečev nezapomíná na svou minulost. Před základní školou Vyhlídka a na tamním náměstí mohou lidé nově narazit na šest kamenů, které připomínají oběti holokaustu. A nejsou zdaleka poslední.

Už v loňském roce nechala valašskomeziříčská radnice osadit 15 dlažebních kostek se jmény obětí nacistického režimu, datem jejich narození a místem násilného skonu v koncentračním táboře. Nacházejí se na různých místech města, ve kterých tito lidé před nuceným odsunem žili.

Nyní na projekt Československé historické dědictví – kameny zmizelých dětí, realizovaný společně s městem Čadca, navázalo osazení dalších šesti kamenů. „Tři jsme společně s žáky Základní školy Vyhlídka osadili před touto školou. Připomínají Salomona Springuta, Evu Springutovou a Růženu Flachovou, kteří žili právě v ulici Králova. Zvlášť v dnešní nelehké době, je velice důležité na jejich oběť nezapomínat a připomínat ji také dalším generacím,“ je přesvědčena místostarostka Yvona Wojaczková. Další tři kameny zmizelých budou také součástí opraveného náměstí.

Nové dlažební kameny se jmény obětí nacistického režimu se postupně objeví také v dalších ulicích Valmezu. „Jeden z nich, umístěný v ulici Palackého u balíren, bude například připomínat Břetislava Šupáka, který byl jako člen odbojové organizace Obrana národa odsouzen k smrti a popraven. Vznik tohoto kamene finančně podpořila jeho rodina, která dnes žije v Německu a nechce, aby se na oběť jejich předka zapomnělo,“ doplnil památkář města Petr Zajíc.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x