Ve Zlínském kraji už byli naočkováni všichni zájemci v pobytových sociálních službách

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ - Od počátku ledna trvá ve Zlínském kraji očkování proti onemocnění covid-19. Podle vládní vakcinační strategie mají být nejprve očkováni zdravotníci pečující o covid pozitivní pacienty, klienti a zaměstnanci v pobytových sociálních službách a senioři ve věku 80 a více let. V pobytových sociálních službách dostali první očkovací dávku již všichni zájemci, serveru Zlin.cz to uvedla Adéla Čuříková z tiskového oddělení krajského úřadu.

„Mezi seniory v zařízeních pobytových sociálních služeb se nákaza onemocněním covid-19 šířila rychle a právě tyto seniory jsme potřebovali naočkovat co nejdříve. K dnešnímu dni bylo první dávkou naočkováno téměř šest tisíc klientů a zaměstnanců pobytových sociálních služeb a už teď je znát, že se v těchto zařízeních podařilo šíření nákazy zastavit,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Od počátku roku obdržel Zlínský kraj celkem 29 910 vakcín. Celkový počet podaných dávek k 17. 2. je 22 924, z toho 15 331 osob dostalo 1. dávku očkování a 7 593 osob bylo očkováno 2. dávkou. Průběh očkování a vývoj epidemické situace ve čtvrtek 18. února zhodnotil Krizový štáb Zlínského kraje.

„Situace ve Zlínském kraji je oproti jiným krajům i nadále celkem příznivá, ale i u nás se vyskytuje britská mutace koronaviru, která se šíří zhruba o 40 procent rychleji. Odhady jsou takové, že v průběhu tří týdnů bude tato mutace v celé republice zcela dominantní, což není pro již tak křehkou situaci v nemocnicích dobré,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je hospitalizováno celkem 216 pacientů s koronavirem, přičemž 41 z nich je na lůžkách intenzivní péče. „Pacientů s onemocněním covid-19 v nemocnicích opět mírně přibývá. Dlouhodobě je nápor na lůžka intenzivní péče. Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních zde vzrostl o osm pacientů vyžadujících intenzivní péči. Situace se mění každý den. Nemocnice ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti jsou již na hraně svých kapacit. V provozu čtyř nemocnic chybí i nadále asi 350 zdravotníků s koronavirem a s jinými diagnózami,“ informovala náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.  

O největší část covid pozitivních pacientů pečují covidové stanice v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Zlínská nemocnice na začátku tohoto týdne přebírala jednoho ventilovaného pacienta, který byl přepraven vrtulníkem z nemocnice v Trutnově z přetíženého Královéhradeckého kraje. „V některých regionech je situace v nemocnicích velmi vážná a vyžaduje mezikrajové transporty pacientů. I v rámci Zlínského kraje nadále probíhá převoz pacientů mezi okresními nemocnicemi. Ke zlepšení stavu v nemocnicích může přispět každý z nás zodpovědným chováním, omezením sociálních kontaktů a dodržováním hygienických opatření. Všem, kteří tato opatření dodržují, velmi děkuji,“ dodala Olga Sehnalová.

--> --> --> --> -->