Ve Zlínském kraji vloni vzrostl počet případů klíšťové encefalitidy o 55 %. Proočkovanost je zde podprůměrná

Ve Zlínském kraji vloni vzrostl počet případů klíšťové encefalitidy o 55 % – ilustrační foto (MotionArray)
ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve Zlínském kraji je podle dat Českého hydrometeorologického ústavu vysoká aktivita klíšťat. Ta přenášejí zejména klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. V případě klíšťové encefalitidy došlo mezi lety 2023 a 2024 ve Zlínském kraji ke zvýšení počtu případů o 55 %. Důvodem může být i poměrně nízká proočkovanost, která je ve Zlínském kraji nižší, než je celorepublikový průměr.

Nakažených každým rokem přibývá

Počet případů onemocnění klíšťovou encefalitidou i lymeskou borreliózou meziročně vzrostl. Zatímco v roce 2023 bylo ve Zlínském kraji nahlášeno 33 případů klíšťové encefalitidy, v roce 2024 jich bylo 51, jedná se tedy o 55% nárůst. V případě lymeské borreliózy bylo v roce 2023 registrováno 148 případů, v roce 2024 pak 154, tedy o 4 procenta více.

Na celém území naší republiky se v roce 2024 klíšťovou encefalitidou nakazilo 670 lidí, o rok dříve 509. Celorepublikové statistiky tak uvádějí 32% nárůst případů.

Proočkovanost ve Zlínském kraji je pod celorepublikovým průměrem

Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Proočkovanost populace na celém území České republiky je však nízká na rozdíl třeba od Rakouska, kde dosahuje 81 %. V České republice se nechalo očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny 48 % obyvatel, ve Zlínském kraji se alespoň jednou dávkou vakcíny nechalo očkovat 43 % obyvatel, tedy ještě méně, než činí celorepublikový průměr.

Nejspolehlivější metodou je očkování

Jediná dávka vakcíny však nestačí. Pro plnou ochranu je třeba dodržet očkovací schéma zahrnující tři dávky.

Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je skutečně účinné jedině očkování. Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům,“ říká Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.

Toto onemocnění napadá mozek a může mít celoživotní následky. Hospitalizace trvá i několik týdnů a po ní následuje dlouhá rekonvalescence, která může trvat až několik měsíců.

Pacienti se mohou potýkat i s trvalými následky, mezi které patří chronická únava a vyčerpanost, bolesti hlavy, poruchy spánku nebo i ochrnutí končetin,“ doplňuje primářka stejného pracoviště Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Klíšťata útočí na horách, v parku nebo na zahradě

Nakazit se můžete i v parku nebo na zahradě. Jaro je vhodnou dobou pro zahájení očkování, aby si tělo stihlo vytvořit dostatek protilátek ještě před hlavní sezónou klíšťat, nicméně očkování má smysl po celý rok. Pokud si najdete a odstraníte přisáté klíště a později pocítíte příznaky podobné chřipce, měli byste co nejdříve zkontaktovat svého praktického lékaře,“ uvádí Hana Roháčová.

Zatímco virus klíšťové encefalitidy se přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte, u lymeské borreliózy rozhoduje při nákaze čas, k přenosu dochází cca po 24 hodinách po přisátí. Odborníci proto radí odstranit klíště co nejdříve a poté v následujících dnech kontrolovat, jestli se na místě přisátí netvoří červená skvrna.

Pozor na červenou skvrnu

Proti lymeské borrelióze v současné době není k dispozici očkování, ale díky bakteriálnímu původu se dá úspěšně vyléčit antibiotiky,“ říká k tomuto tématu Dita Smíšková.

Neméně důležitá je i technika odstranění klíštěte.

Nejprve použijeme dezinfekci, kterou klíště zakápneme, a tím ho usmrtíme. Klíště trochu povolí, a poté je snadnější jej odstranit. Pinzetou ho jemně vytáhneme kývavým pohybem a poté místo přisátí opět vydezinfikujeme,“ radí Renata Ciupek z KHS Jihomoravského kraje.

Jak se chránit před onemocněními přenášenými klíšťaty?

  • Očkování – nejúčinnější ochrana proti klíšťové encefalitidě. Ideální je zahájit očkování ještě před sezónou, ale podle odborníků má očkování smysl po celý rok. Lidem nad 50 let hradí očkování zdravotní pojišťovna.
  • Správné oblečení – do přírody noste světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, abyste klíště snadněji odhalili.
  • Repelenty – používejte přípravky určené proti klíšťatům.
  • Kontrola po návratu domů – prohlédněte si celé tělo, zvláště podkolenní jamky, podpaží, krk a místa s jemnou kůží.