Jako třeba u paní Ludmily Němcové v Archlebově na Slovácku. Zatímco patnáct meruňkových stromů je v jejím ovocném sadu teď v čase vrcholící sklizně úplně prázdných, jediná višeň dává skvělou úrodu. A nastává otázka, co s krásně zralými plody…
„Skvělé jsou přímo v nejčerstvějším stavu, plné vitamínů. Málo se ví, že mají hodně zdraví prospěšných účinků. Mimo jiné na zažíváni, anebo snižování hladiny cukru, v tomhle směru je nepřekoná žádný jiný druh ovoce,“ připomíná vitální seniorka s tím, že právě připravuje výtečný likér. Ten sestává nejen z višní, ale i trochy rumu, cukru, přidává také skořici, a badyán. Ve sklenici pak zraje v teple zhruba deset dnů.
„Já nedám dopustit na zavařené višně, manžel natrhá, já pokračuji, třeba na podzim a hlavně kolem vánočních svátků si pochutnává celá rodina,“ nabízí další laskominu Zlíňanka, mistryně zavařovacích radostí Eliška Slováková.
„Nejlepší je višňák, tedy višňové víno. Je úžasně aromatické, ale i zrádné. Musí se konzumovat v rozumné míře, jinak způsobí pořádný bolehlav. Je ale tak dobré a lahodné, že není snadné onu správnou míru určit,“ usmívá se pěstitel Ladislav Lekavý z Prušánek na Hodonínsku.
„Višně patří u nás do top pětky mezi ovocnými druhy, jejich zpracování je právě teď aktuální, blahodárné účinky na zdraví jsou nepopiratelné, já doporučuji konzumaci v čerstvém stavu. Čas višní je právě teď, užívejme si jej,“ dodává předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.