Vlci v létě způsobili škody za více než půl milionu

Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Vlci působí chovatelům ovcí ve Zlínském kraji nemalé patálie. Jen za letošní červenec a srpen napáchaly tyto šelmy škody za více než půl milionu korun.

Vlk obecný je v současnosti v České republice chráněn jako ohrožený druh. K jeho ochraně přispívá mimo jiné zákon o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Současně se ale jedná o nebezpečnou šelmu, před kterou se musí mít na pozoru zejména středně velcí kopytníci, příležitostně loví i ovce, což je pro jejich chovatele velký problém.

Ve Zlínském kraji způsobili vlci v červenci a srpnu škody ve výši 550 530 korun. „O náhradu škod požádali chovatelé, kterým vlk usmrtil dohromady 34 ovcí. Za měsíce červenec a srpen jsme obdrželi 7 žádostí o náhradu škody,“ upřesnila statutární náměstkyně Hana Ančincová, která je zodpovědná za oblast životního prostředí, zemědělství a venkov.

Náhrady škod způsobených chráněnými živočichy proplatí Zlínský kraj žadatelům ze státního rozpočtu.

Podle ochránců přírody by měli chovatelé svá stáda před vlky zabezpečit elektrickým ohradníkem, pokud možno také hlídacím psem.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x