Vsetínem budou jezdit nové ekologické autobusy

Foto: MěÚ Vsetín
VSETÍN - Obyvatelé i návštěvníci Vsetína se mohou těšit na kompletně nový vozový park a podstatně ekologičtější provoz místní městské hromadné dopravy. Od nového roku vyjedou moderní celonízkopodlažní autobusy s ekologickým pohonem, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí města Jana Raszková.

Nové vozy slavnostně pokřtili a první jízdu absolvovali představitelé radnice a ČSAD Vsetín. „Mám radost, že po Vsetíně budou jezdit ekologické autobusy, které také splňují veškeré standardy dnešní doby. Věřím, že budou cestujícím dobře sloužit a že přitáhnou do městské hromadné dopravy více lidí,“ pronesl při slavnostním křtu starosta Jiří Růžička.

„Vozidla jsou nízkopodlažní po celé své vnitřní ploše, umožňují tedy pohodlný nástup i výstup všemi dveřmi především starším lidem nebo maminkám s kočárky. U prostředních dveří mají navíc mechanickou plošinu pro nástup cestujících na vozíčku. Jsou vybaveny vnitřním i vnějším elektronickým vizuálním a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých, kteří si pomocí speciálních ovladačů budou moci vyžádat ohlášení informací o lince ještě před nastoupením, kde se autobus zrovna pohybuje, aktuální čas apod. Moderní odbavovací systém umí přijímat kromě hotovosti i čipové karty, bankovní karty nebo QR kódy,“ uvedl ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Ve městě budou nové vozy nepřehlédnutelné, jejich vnější vzhled každého zaujme. Jsou totiž vybarveny valašskými motivy, které jsou inspirovány valašskými písničkami v celkem pěti variantách.

Autobusy jezdí na ekologický stlačený zemní plyn (CNG) a jsou upraveny pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace.

Do pořízení čtrnácti nových autobusů české výroby s typovým označením SOR NBG 12 ČSAD Vsetín investovala 98,93 milionu korun s DPH (81 milionů bez DPH), z velké části přispěla Evropská unie z dotačního programu IROP.

Autobusy v plné míře nahradí stávající dieselové. Nasazeny do provozu budou 1. 1. 2021 a výrazně přispějí ke snížení emisí ve městě. Autobusy na CNG produkují v porovnání s dieselem o více než 90 procent méně emisí oxidu dusíku. Plynové motory mají také výrazně tišší chod.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x