Vsetínská MHD nabídne více spojů i nové autobusy

Ilustrační foto (Foto: Michal Horský)
VSETÍN - Městskou hromadnou dopravu (MHD), kterou na území Vsetína zajišťuje společnost ČSAD Vsetín, čeká od 1. ledna 2021 řada změn. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Jana Raszková.

„Všechny změny v MHD jsme připravili s cílem, aby lidé při přepravě na území Vsetína preferovali hromadnou dopravu před osobní automobilovou, a snížila se tak dopravní zátěž zejména v centru města,“ vysvětlil starosta Jiří Růžička.

Od nového roku tak podle něj dojde například k navýšení počtu autobusových spojů. „Ty pojedou v takzvaném taktovém režimu, tedy v pravidelných intervalech. Na nejužívanějších linkách v pracovních dnech například každých patnáct minut během špičky a každou půl hodinu mimo ni. Na méně vytížených linkách by měly autobusy jezdit v pracovní dny každou hodinu,“ zmínil starosta.

Změnami prošla i samotná organizace linek. „Zásadních úprav se dočkaly linky číslo 1 a 5. Trasa jedničky povede nově z Rokytnice do Jasenic a trasa pětky z Trávníků na Ohradu,“ přiblížil Růžička a pokračoval: „Všechny spoje MHD budou protínat dva přestupní uzly, kterými jsou Dolní náměstí a autobusové nádraží. Cestujícím tak usnadníme přestupy mezi jednotlivými linkami. Čekací doba v těchto uzlech by se měla pohybovat v rozmezí pěti až deseti minut. V důsledku uvedeného zavádíme přestupní jízdné s třicetiminutovou platností.“ Starosta dále upozornil, že dojde k přečíslování linek a aktualizaci názvů celkem 28 zastávek. Současně také připomněl další novinku pro cestující MHD. „Od nového roku vyjede na všechny linky MHD čtrnáct nových nízkopodlažních autobusů v jednotném designu. Díky pohonu na stlačený zemní plyn bude jejich provoz ekologičtější,“ doplnil starosta.

Všechny zmíněné změny v provozu MHD nebudou mít dopad na cenu jízdného. Ta zůstane zachována na současné úrovni. Časové jízdenky navíc budou na území města akceptovány i v autobusech příměstské dopravy, kterou bude od 1. ledna 2021 nově zajišťovat společnost Transdev. „Počítáme s navýšením počtu najetých kilometrů ze současných 630 tisíc kilometrů ročně na zhruba 800 tisíc. Město by pak mělo na provoz MHD doplácet za rok oproti současným 15,5 milionům zhruba 20 milionů korun,“ řekl Jiří Růžička.

Návrh nových jízdních řádů MHD, které vejdou v platnost 1. ledna 2021, mohli občané i firmy během letošního podzimu opakovaně připomínkovat. „Tyto připomínky jsme do jízdních řádů zapracovali,“ dodal starosta s tím, že město ve spolupráci s dopravcem připravuje pro cestující možnost zakoupit si tištěné jízdní řády MHD. K dostání by měly být v přepravní kanceláři ČSAD Vsetín ve věžovém domě ve Smetanově ulici a také v Turistickém informačním centru na Dolním náměstí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x