Vsetínská nemocnice má nový barvící automat. Umožňuje rychlejší zpracování vzorků

Foto: Vsetínská nemocnice
VSETÍN – Pracovníci Oddělení patologické anatomie ve Vsetínské nemocnici mají nového pomocníka. Je jím moderní barvící automat za bezmála milion korun, který urychluje imunohistochemické zpracování vzorků tkání potřebných pro diagnostiku onkologických onemocnění a vyhodnocení screeningových vyšetření.

Barvící automat Oncore Pro umožňuje zpracování až 36 skel najednou, každé může být barveno jinak, jinou protilátkou, a to nezávisle na poloze v přístroji.

„Doposud jsme vzorky barvili ručně. Nyní automat nabarví skla do čtyř hodin, což je výrazná časová i kapacitní úspora: laborant se může věnovat dalším pracovním úkolům,“ vysvětlila vedoucí laborantka Věra Maňáková.

Imunohistochemických vyšetření přitom meziročně stále přibývá, což je způsobeno nejen nárůstem počtu onkologicky nemocných, ale také rozšiřováním screeningových programů.

„Předloni jsme zpracovali dva tisíce vzorků, vloni ke screeningu rakoviny prsu a děložního čípku přibyl screening karcinomu prostaty. Vyhodnocujeme také diagnostický marker celiakie, z naší gastroenterologické ambulance přichází mnoho vzorků,“ nastínila vedoucí laborantka s tím, že vloni již zpracovali tři a půl tisíce vzorků pro imunohistochemická vyšetření.

Samotný screening karcinomu prostaty však začíná mnohem dříve než v laboratoři patologické anatomie. Prvním krokem je odběr krve, nejčastěji u praktického lékaře nebo urologa. Krevní vzorek putuje do laboratoře klinické biochemie, která stanoví hladinu prostatického specifického antigenu (PSA). Jedná se o protein produkovaný v tkáni prostaty, zvýšení jeho hladiny však nemusí vždy znamenat jen rakovinu: může se jednat o zánět nebo nezhoubné zvětšení prostaty. 

„Podle hladiny PSA je muž indikujícím lékařem pozván k dalšímu odběru nebo odeslán k urologickému vyšetření,“ informovala vedoucí oddělení klinické biochemie Vsetínské nemocnice Dagmar Bělovová.

Urolog doporučí další vyšetření, případně odběr bioptického vzorku, který je zpracováván právě v laboratoři patologické anatomie. 

„PSA se nevyužívá jen v rámci screeningového programu, ročně vyšetříme bezmála tři tisíce vzorků od pacientů všech věkových skupin, jedná se o vyšetření indikovaná v rámci diagnostiky nebo kontroly léčby,“ dodala Bělovová.