Vsetínská nemocnice přivítala jubilejního 1000. dárce krve

Vít Kopecký se zdravotnicemi Hematologického a transfuzního oddělení. Foto: Vsetínská nemocnice
VSETÍN – Jubilejním 1000. dárcem krve se letos v Hematologickém a transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice stal Vít Kopecký z Janové. Ještě před zahájením sportovní sezony přišli cennou tekutinu darovat také cyklisté Vrchařské koruny Valašska, v březnu se připojili i gymnazisté z Valašského Meziříčí.

„Jsem velmi příjemně překvapen, že krev už letos darovala tisícovka lidí,“ reagoval s úsměvem Vít Kopecký, u kterého se počítadlo zastavilo na číslovce tisíc a stal se tak jubilejním dárcem. „Darovat krev jsem byl už čtrnáctkrát. Chodí i další hasiči z Janové, jen se nám nějak nedaří najít společný termín, abychom mohli přijít všichni najednou,“ dodal.

Minulý rok se s ním i jeho kolegy potkaly zdravotnice Hematologického a transfuzního oddělení na Dni hasičů v Janové, kde zajišťovaly nábor do registru dárců kostní dřeně. Přihlásily se tehdy více než dvě desítky zájemců.

„Letos se do Janové chystáme znovu, již máme termín zaznamenaný v našem kalendáři,“ reagovala vrchní sestra Hematologického a transfuzního oddělení Marie Kašparová.

Ještě před zahájením dalšího ročníku zamířili do odběrových křesel také „véčkaři“ – cyklisté Vrchařské koruny Valašska, kteří společně darují krev několikrát ročně: jejich rodina sportovní i dárcovská se stále rozrůstá. Při březnovém termínu jich přišlo darovat sedmnáct. 

„V této aktivitě budeme pokračovat i nadále,“ přislíbil Adam Hloch s tím, že další Darování krve s VKV bude 5. června. „Uvítáme další členy do naší party,“ vyzval.

Do projektu společného dárcovství krve se připojilo také Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí.

Motivací byl fakt, že naše krev může pomoci někomu, kdo ji potřebuje, ale i to, že jsme se domluvili a šli společně se spolužáky, sám bych do toho asi nešel,“ komentoval třeťák Vojtěch Camfrla.

Krev přišlo darovat celkem 13 studentů, všichni poprvé. Doprovodila je vyučující Karolína Mikulcová.

Se studenty chodíme darovat krev zpravidla jednou ročně. Vždy beru třeťáky a čtvrťáky. Já sama jsem také pravidelný dárce a říkám si, že když jdu já, vezmu s sebou i naše studenty, protože oni by sami nešli nebo by šli až v pozdějším věku. Díky této příležitosti se k dárcovství dostanou hned v osmnácti letech, a když se jim to zalíbí, mohou pokračovat,“ uvedla vyučující.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x