Vsetínským chirurgům pomáhá při operacích štítné žlázy moderní neuromonitoring

Foto: Vsetínská nemocnice a.s.
VSETÍN – Vsetínští chirurgové mají při operacích štítné žlázy k dispozici nového moderního pomocníka za více než půl milionu korun. Jde o neuromonitor, jehož účelem je identifikace a sledování zvratného nervu, který zajišťuje pohyblivost hlasivek.

Monitoring zvratného nervu v průběhu operačního zákroku je nejmodernější technologickou inovací v chirurgii štítné žlázy.

„Jedná se o nejnovější typ neuromonitoru, který umožňuje při operaci štítné žlázy vyhledat zvratný nerv, případně mezi podobnými strukturami určit, že se skutečně jedná o námi hledaný nerv, ten je poměrně tenký a probíhá v těsné blízkosti laloku štítné žlázy. Při některých onemocněních je doslova přilepen na zadní stranu laloku nebo je zavzat do srůstů po předchozí operaci a zde je vypreparování nervu velmi delikátní záležitostí,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice Radim Slováček.

Operatér v operačním poli používá sterilní sondu, kterou se dotkne předpokládaného nervu nebo oblasti, kde očekává průběh nervu, a pokud dojde ke stimulaci nervu drobným elektrickým výbojem, čidlo umístěné na hlasivkách zachytí jejich pohyb a ten se zobrazí na monitoru přístroje.

Před covidovým obdobím chirurgické oddělení operovalo zhruba šedesát pacientů ročně s onemocněním štítné žlázy. Jak se tato situace změnila v průběhu pandemie a nyní?

Během covidového období byly operace štítné žlázy oddalovány, operovali jsme jen nálezy podezřelé z malignity nebo velké strumy činící například dechové obtíže. Ale po obnovení plného provozu se počty znovu stabilizovaly na předchozích hodnotách,“ konstatoval primář.

Počty zákroků se odvíjejí od počtu operací, ke kterým indikuje specialista – endokrinolog. Momentálně do Vsetínské nemocnice odesílají pacienty k operativě tři odborná pracoviště.

„Pacienti jsou indikováni pro nezhoubné onemocnění žlázy, to znamená záněty, uzlové přestavby, hyperfunkce, nebo pro maligní onemocnění, karcinom štítné žlázy,“ upřesňuje primář.

Nejčastěji se podle něj jedná o odstranění jednoho ze dvou laloků štítné žlázy hemityroidektomie, nebo o odstranění celé štítné žlázy, totální tyreoidektomie. „Méně časté jsou výkony pro hyperfunkci příštítných tělísek způsobující osteoporózu: zde provádíme odstranění  tohoto tělíska,“ dodává Slováček.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x